Fransız rehineye infaz

Cezayir'de, Fransa'yı IŞİD'e yönelik saldırıların durdurulması konusunda uyaran radikal dinci bir grup, elindeki Fransız rehineyi öldürdü.

24.09.2014 - 18:52

Fransız rehineye infaz

Cezayir'deki radikal dinci grup, elindeki Fransız rehine 'Herve Gourdel'i öldürdü.

"Fransız hükümetine kanlı mesaj" başlığıyla yayınlanan video kaydında, Gourdel'in kafası kesilerek öldürüldüğü yer aldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, bir Fransız vatandaşının Cezayir'in doğusunda kaçırıldığını duyurmuş, eylemi, IŞİD'e bağlılığını açıklayan ve kendilerine "Hilafetin Askerleri" adını veren bir grup üstlenmişti.

Söz konusu grup, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a, "24 saat içinde IŞİD'e karşı operasyonları durdurması, aksi halde kaçırdıkları Herve Pierre Gourdel isimli Fransa vatandaşını öldürecekleri" tehdidinde bulunmuştu. Fransa ise tehditlere boyun eğmeyeceğini bildirmişti.

"Hilafetin Askerleri" adlı örgüt tarafından eylem sonrası kaydedilen görüntüde, Gourdel'in konuşmasına da yer vermişti. Kayıtta kendini 1959 Nice doğumlu, ''Herve Pierre Gourdel'' olarak tanıtan kişi, 20 Eylül 2014'te Cezayir'e geldiğini ve pazar gününden bu yana söz konusu grubun elinde olduğunu söylemişti.

'ADİ VE ACIMASIZCA'
İnfaz görüntülerinin yayınlanmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'dan bir açıklama geldi.

Haberi doğrulayan Hollande, New York'tan yaptığı açıklamada, Gourdel'in "Fransız olduğu ve ülkesi özgürlük adına mücadele verdiği için adice ve acımasızca öldürüldüğünü" söyledi. Sorumluların "cezalandırılacağı" sözü veren Hollande, terörle mücadeledeki kararlılığının tam olduğunu ve bu son olayın kararlılığını daha da pekiştirdiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, yarın Paris'te olağanüstü Savunma Konseyi toplantısı düzenleneceğini de duyurdu.

Hollande, infaza rağmen Fransa'nın Irak'ta IŞİD mevzilerine karşı operasyonlarının devam edeceğini söyledi.

Fransızları, görüş ve inançları ne olursa olsun "birlik olmaya" çağıran Hollande, Fransa'nın teröre asla boyun eğmeyeceğini dile getirdi.

Fransa makamları, başta Ortadoğu coğrafyası olmak üzere, yurtdışına gidecek Fransız vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulunuyor. Bu ülkeler arasında Türkiye de var. Resmi makamlar, Türkiye'ye gidecek Fransızlara Suriye ve Irak sınırındaki bölgelerden kesinlikle kaçınmaları çağrısında bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...