İlişkili Haberler

Adadaki doğalgaz rezervlerinde Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunduğunu belirten Türkiye’nin Rumların tek yanlı sondaj çalışmalarına gösterdiği tepki nedeniyle, Fransa donanmasına bağlı 2 savaş gemisi sondaj gemisini korumak üzere Rumların Larnaka limanına demirledi.

Fransa deniz kuvvetleri, Lübnan’daki Barış Gücü’nde görev yapan “Languedoc” ve “La Fayette” adlı fırkateynlerini Rumların Larnaka limanında konuşlandırdı. Gemiler barış gücü kapsamındaki görevlerinin yanı sıra West Capella sondaj gemisini korumak amacıyla 11. Parsel civarında devriye görevi de yapacak. Bölgede devriye görevi yapacak Fransız savaş gemileri Lübnan barış gücünde yer alan Fransız savaş uçaklarıyla da irtibatta olacak.

Fransız Total ve İtalyan Eni şirketleri için sondaj çalışmalarını yürütecek West Acapella’ya ikmal için 2 destek gemisinin de Limasol limanına varmak üzere olduğu belirtiliyor. Bir başka sivil geminin de güvenlik maksatları için sürekli olarak sondaj gemisinin yakınında görev yapacağı kaydediliyor.

228 metre uzunluğunda ve 42 metre genişliğindeki West Capella sondaj gemisinin 11. Parsele varmasının ardından hazırlık çalışmalarının başladığı, 4 güne kadar matkapları denize indirmeye hazırlanan geminin deniz tabanından 11 bin metre derinliğe kadar sondaj yapabilme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Türkiye, sondaj sahalarında gerek Türk Münhasır Ekonomik Bölgesi ile çakışan parseller bulunmasından gerekse bölgede Kıbrıslı Türklerin de hak sahibi olduğu gerçeğinden hareketle Rumların tek yanlı doğalgaz faaliyetlerine karşı çıkıyor.

Rum basını, Total ve Eni şirketlerinin sondaj gemisinin bölgeye gelmesinin hemen ardından Türkiye’nin bir Navtex yayınlayarak adanın güneybatısındaki 13 bin 500 kilometrelik deniz sahasını bağladığını ve Pazartesi’nden itibaren Rumların sözde 5, 6 ve 7’inci parselleri içinde gerçek mermilerle bir askeri tatbikat yapacağını iddia etti. Rum basını sondajın yapılacağı 11. Parsel üzerinde yüksek irtifada Türk savaş uçaklarının uçtuğunu da öne sürdü.