Fransız Senatosu Türkçe yayında

Fransız Senatosu internet sayfalarındaki yabancı dil yayın listesine Türkçe'yi de ekledi.

02.02.2011 - 16:31

Fransız Senatosu Türkçe yayında

Fransız Parlamentosu'nun üst kanadı olan Senato'nun internet sitesinde Fransız parlamenter sistemi ve Senato'nun çalışmalarının anlatıldığı yabancı diller arasında artık Türkçe de var.

Senato daha önce Fransızca'ya ek olarak İngilizce, Almanca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Arapça, Çince ve Rusça dillerinde yayına başlamıştı.

Senato'nun "Fransız Senatosu'na Hoşgeldiniz" cümlesiyle başlayan Türkçe sayfalarında, Fransa'da neden iki siyasi meclis olduğu, Senato'nun iç yapılanması, Senatörler, Senatör seçimleri, Senato yasaları, Senato'nun işleyişi ve Senato'nun Fransız siyasal yaşamındaki rolü hakkında bilgiler yer alıyor.

Fransız Senatosu'nda 47 senatörden oluşan bir Türk-Fransız Dostluk Grubu görev yapıyor. Grubun başkanlığı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Jacques Blanc tarafından yürütülüyor.

Fransa ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerde önemli bir konuma sahip olan Fransız Senatosu'nun başkanı Gerard Larcher Eylül 2009'da Türkiye'yi ziyaret etmiş, ziyareti sırasında Ankara'nın gelecekteki AB üyelik perspektifi hakkında Cumhurbaşkanı Sarkozy ile arasında üslup farkı olduğunu ima eden ifadelerde bulunmuştu.

TBMM ile Fransız Senatosu arasında Larcher'nin ziyareti sırasında iki meclis arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 16 Eylül 2009 tarihinde imzalanmış bir protokol de bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...