Resmi bir ziyaret için 12-14 Kasım tarihlerinde Fransa'ya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, bir Fransız televizyon kanalına verdiği özel röportajda kendisine ülkesindeki yolsuzluklar ve ülkesinin Suriye'deki Esad rejimiyle ilişkileri hakkında sorular yöneltilmesine sert tepki gösterdiği ortaya çıktı.

Röportajı yapan France-3 kanalı muhabiri Olivier Michel, haftalık "Tribune de Lyon" gazetesine yaptığı açıklamada, röportaj sonrası Sarkisyan'ın çevresi tarafından "tehdit edildiğini" söyledi.

Michel, "Sarkisyan'a ülkedeki yolsuzluklar ve Ermenistan'ın Suriye rejimiyle yürüttüğü ilişkiler hakkında sorular yönlettim. Röportaj sonrası tercüman kadın beni bir köşeye çekti, bir Ermeni bakan da beni parmak işaretiyle tehdit etti" şeklinde konuştu.

Röportaj France-3 kanalının Rhone-Alpes bölge yayınında toplam 9.5 dakika olarak yayımlandı. Röportajda Sarkisyan'ın yolsuzluklar hakkındaki yanıtlarına yer verilirken, Suriye konusundaki sorulara yanıtları kullanılmadı.

Sarkisyan, "Sadece 2011 yılında 3 bin 600 Ermeni vatandaşı Fransa'ya iltica talebinde bulundu. Neden insanlar Ermenistan'ı terk ediyor? Ne gibi çözümler öngörüyorsunuz" sorusuna, "Nedeni çok basit, insanlar daha elverişli hayat şartları arıyor, daha yüksek maaşlar istiyorlar" yanıtını verdi.

Ermeni lider, "Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın, Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılmasına yönelik yeni bir yasa tasarısı sözü verdiği söyleniyor. Bu haberi doğruluyor musunuz?" sorusuna ise net bir yanıt vermedi.

Paris'te gerçekleşen Sarkisyan-Hollande görüşmesi sonrasında bazı Ermeni derneklerinin yöneticileri Hollande'ın yeni bir "inkar yasası" konusunda vaatte bulunduğunu açıklamış, ancak bu haber Fransız makamları tarafından teyid edilmemişti.