Fransız uçak gemisi De Gaulle Kıbrıs'ta

Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle, "Öz Kararlılık Harekatı" (Operation Inherent Resolve) çerçevesinde DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlarda yer almak üzere yeniden Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol limanına geldi.

16.11.2016 - 16:10

Fransız uçak gemisi De Gaulle Kıbrıs'ta

Avrupa’nın en büyük nükleer uçak gemisi Charles De Gaulle, bundan tam bir ay önce 16 ekim tarihinde yine Limasol limanına demirlemişti.

261 metrelik nükleer uçak gemisi, gelecek hafta başına kadar adada kalacak.

Hava saldırılarında koalisyon güçlerinden İngiltere ve Fransa’nın koordinasyonunu sağlamak için Fransa’nın en büyük askeri gücü olan Charles De Gaulle Kıbrıs’taki İngiliz üslerine komşu Limasol’da konuşlanıyor.

Kıbrıs Rum kesimindeki İngiliz Ağrotur askeri üssüne komşu Limasol körfezine demirleyen Charles De Gaulle uçak gemisi, 2 bin mürettebatıyla Musul operasyonunda yer almıştı.

Charles De Gaulle 24 Rafale savaş uçağı, iki Hawkeye erken uyarı uçağı, bir deniz kontrol uçağı, dört de helikopter taşıyor.

Fransız Rafale savaş uçaklarının Charles De Gaulle gemisine inip yakıt ve mühimmat ikmalinin hemen ardından hiç beklemeden havalanabilme özelliği bulunuyor.

DAEŞ’e yönelik operasyonlar çerçevesinde Doğu Akdeniz`de bulunan Rus donanmasına bağlı Rus muhrip denizaltısı “Koramiral Kulakov"un da yarın Kıbrıs’a geleceği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...