Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kabine değişikliğini ''çok geniş kapsamlı'' bir değişiklik olarak niteleyen Financial Times, Erdoğan'ın bu değişiklikle ekonomi politikaları üzerinde daha büyük bir hakimiyet kurmayı ve son seçimin bıraktığı olumsuz etkiyi silmeyi amaçladığını bildirdi.

Haberde, kabine değişikliğinde en sürpriz değişimin, Başbakan Erdoğan'ın, kendisine dış politika alanında baş danışmanlık yapan Prof. Ahmet Davutoğlu'nu Dışişleri Bakanlığına getirmesi olduğu belirtildi.

Davutoğlu'nun AK Parti'nin daha aktif bir dış politika yürütmesi siyasetinin mimarı olduğu kaydedilen haberde, yeni Bakan'ın Türkiye'nin Orta Doğulu komşularıyla kurduğu yakın bağların da aktif destekçisi olduğu ifade edildi.

Haberde, kabine değişikliğinin hükümet politikaları üzerinde büyük bir değişim yaratmasının beklenmediği de bildirildi.

DAVUTOĞLU'NA DİKKAT ÇEKİLDİ
Kabine değşikliğini değerlendiren Washington Post ve New York Times gazeteleri de Dışişleri Bakanlığı’na getirilen Ahmet Davutoğlu’na dikkat çekti ve Türkiye’nin İslam dünyası ve Ortadoğu ile yakınlaşmasının ardındaki en önemli ismin dışişleri bakanı olduğunu aktardı.

Dışişleri Bakanlığı'na uzun zamandır ilk kez meclis dışından bir isim atandığına işaret eden Deutsche Welle de, Ali Babacan’ın ekonomiye kaydırılması, ekonomi çevrelerinde olumlu yankı yarattığını belirtti.