Fransa, hayat kadınlarıyla beraber olanlara ceza kesilmesini tartışıyor.

Fransız Ulusal Meclisi'nde fuhuş konusunu incelemek üzere oluşturulan özel komisyon, hayat kadınlarının müşterilerine ceza kesilmesini öngören bir öneride bulunmaya hazırlanıyor.

Geçen yıl Nisan ayında oluşturulan komisyona başkanlık eden Sosyalist Parti milletvekili Danielle Bousquet, hayat kadınlarıyla beraber olanlara "fuhuşu cesaretlendirdikleri" gerekçesiyle ceza kesilmesi opsiyonunu değerlendirdiklerini bildirdi. Bousquet, cezanın nasıl kesileceği ya da miktarı konularında bilgi vermedi.

Fuhuştan sağlanan gelirlerin milyarlarca Euro ile ifade edildiğine işaret eden Bousquet, bu gelirlerin dünyada silah ticaretinden elde edilen gelirlere eşit olduğunu savundu.

Bousquet, kimi ülkelerin fuhuşun önünü kesmek için fuhuşu serbest bıraktığını ancak bu uygulamanın ters etki yaptığını ve serbest bırakılan ülkelerde fuhuş patlaması yaşandığını da belirtti.

Fransız Ulusal Meclisi komisyonun bulgularına göre ülkede fuhuş yapan 20 bin kişi bulunuyor. Bunlardan yüzde 70 ila 80'inin kadın, yüzde 80 ila 90'ı arasında bir oranın da yabancılardan oluştuğu tahmin ediliyor.

Komisyonun konuykla ilgili önerilerini Nisan ayında açıklaması, hazırlanmakta olan yasa tasarısının ise sonbahardan itibaren ele alınması bekleniyor.