11 Mart’ta yaşanan depremin ardından reaktörleri hasar gören ve bugüne dek soğutma çalışmaları devam eden Fukuşima nükleer santralinin 2 ve 3 numaralı reaktörlerinde iki gündür dumanlar yükseliyor.

İlişkili Haberler


Bugün gelen bir açıklama hem bu dumanlara açıklık getirdi hem de durumun aciliyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Japonya nükleer güvenli ajansı yetkilisi Hidehiko Nishiyama artık yakıtların saklandığı havuzdaki ısının hızla yükseldiğini ve kaynama noktasına geldiğini açıkladı. Nishiyama’ya göre iki gündür yükselen dumanların nedeni de bu ısı artışı.

Uzmanlar yaşanan ısı artışının zaten güçlükle devam eden soğutma çalışmalarına yeni bir güçlük getireceği yorumunu yapıyor.

ÇALIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI
Diğer taraftan santralindeki 2 ve 3 numaralı reaktörlerden bugün erken saatlerde duman çıkması üzerine askıya alınan çalışmalar yeniden başladı.

Kyodo Haber Ajansı verdiği haberde, santralin operatörü Tokyo Electric Power'un (Tepco) bir yetkilisi, dumanın çalışmalar için bir engel teşkil etmediğini açıklamasından sonra santrali terk eden teknik elemanların santrale geri döndüğünü belirtti.