Japonya'da 9 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir haftadan fazla bir süre geçti. Japonya bir taraftan deprem ve tsunaminin yaralarını sarmaya çalışırken, bir taraftan da Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen patlama ve yangınlar sonrasında olası bir nükleer felaketin engellemeye çalışıyor.

Deprem sonrasında soğutma sisteminde hasar meydana gelen ve radyasyon sızıntısı yaşanan Fukuşima nükleer santrali, gerekli önlemler alındıktan sonra kapatılacak.

Konuyla ilgili açıklama Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano’dan geldi. Fukuşima Daiichi nükleer enerji santralinin yeniden çalıştırılabilecek durumda olmadığını kaydeden Edano, santralin aşırı ısınan reaktörlerinde kontrol sağlandıktan sonra kapatılacağını bildirdi.

2 NO'LU REAKTÖRE ELEKTRİK VERİLDİ
Öte taraftan santralinin 2 no'lu reaktöründe elektrik arızasının giderildiği bildirildi. Japon Kyodo haber ajansı, Japon mühendislerin, Fukuşima Daiichi nükleer enerji santralinin 2 nolu reaktöründeki elektrik bağlantısını onardıklarını ve reaktöre elektrik verildiğini duyurdu.

Ajans, ayrıca Tokyo Elektrik Enerji Şirketi'nin (TEPCO,) nükleer enerji santralindeki 2 nolu reaktöre kablo ile bağlı olan 1 nolu reaktördeki kontrol odası, ışıklandırma ve soğutma işlevlerini yeniden çalışır hale getirmeyi amaçladığını belirtti.

Sabah saatlerinde 3 numaralı reaktöründeki basınç seviyesi yükselmiş ilerleyen saatlerde basınç yükselmesi yaşanan reaktöründe durum kontrol altına alınmıştı.

BİLANÇO ARTIYOR
Depremin bilançosu ise artıyor. Kyodo Haber Ajansı, depremdeki resmi ölü sayısının 8 bin 133'e yükseldiğini bildirdi. Haberde, 12 bin 272 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.


Japon Ulusal Polis Kurumu'ndan yapılan açıklamada, deprem ve tsunami felaketinde 7 bin 700 kişinin öldüğü , 11 bin 651 kişinin de halen kayıp olduğu belirtildi.

Felakette ölen birçok kişinin cesedinin 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen tsunamide olduğu gibi bulunamayabileceği kaydediliyor.