Fukuşima'daki facia 'insan hatası'

Japonya'da 2011 Mart ayındaki deprem ve tsunamiden sonra meydana gelen Fukuşima nükleer felaketinin "insan hatasından" kaynaklandığı belirtildi.

Haberler 05.07.2012 - 17:03

Fukuşima'daki facia 'insan hatası'

Japonya'da 11 Mart 2011'deki 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonrasında meydana gelen Fukuşima nükleer felaketiyle ilgili parlamento soruşturması tamamlandı. Japon parlamentosunun hazırladığı raporda, Fukuşima santralındaki radyason krizinin insan eliyle yaratılmış bir felaket olduğu sonucuna varıldı.

Japon Meclis Araştırma Komisyon'nun bugün açıkladığı raporunda, "Nükleer felaket önlenebilirdi" ifadesi de kullanıldı.

Raporda, faciayı, 11 Mart 2011'de meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunaminin tetiklediği kabul edilse de "Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki kaza ise doğal afet olarak görülemez. Bu kaza, insan hatasından kaynaklanan bir felaket" denildi.

"Kaza öngörülebilir ve önlenebilirdi" denilen raporda, ayrıca "nükleer felaketin sonuçları daha etkin önlemler alınarak hafifletilebilirdi" ifadesine yer verildi.

ONBİNLER BÖLGEYİ TERK ETMİŞTİ
Fukuşima nükleer santralinde deprem ve tsunamiden sonra peş peşe patlamalar meydana gelmiş, soğutma sistemi arızalanmış, yakıt çubukları açığa çıkmış ve önemli ölçüde radyoaktif sızıntı olmuştu. On binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Japonya'daki nükleer facia, 1986'da Çernobil nükleer felaketinin ardından en büyük nükleer felaket olarak kayıtlara geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...