Fukuşima’nın çevresi yerleşime açılmayacak

Japonya'da 9 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunami felaketinin üzerinden 5 aydan fazla süre geçmesine rağmen tehlike hala devam ediyor. Japon hükümeti felaketten sonra boşaltılan santral çevresinin yerleşime açılmayacağını açıkladı.

NTV Haber 23.08.2011 - 16:54

Fukuşima’nın çevresi yerleşime açılmayacak

Mart ayında Japonya'nın kuzeydoğu açıklarında meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunami, Fukuşima nükleer santralinde patlamalara neden olmuş, santralde radyasyon sızıntısı meydana gelmişti.

Fukuşima'daki patlamanın ardından santral çevresinde yaşayanlar tahliye dilmiş, 20 kilometrelik alan yasak bölge ilan edilmişti. Santraldeki radyasyon sızıntısı ise hala tam olarak kontrol alınamadı.

Patlamadan aylar sonra evlerine dönmeyi hayal eden Japonlara hükümetten kötü haber geldi. Hükümet, bölge halkının bir daha evlerine dönemeyeceğini açıkladı. Açıklamada sızan radyosyonun doğayı yaşanılamaz hale getirdiği vurgulandı.

Japonya Başbakanı haftasonu bölgeye giderek, halka kararı bizzat kendisi açıklayacak. Karar uyuglamaya geçmeden önce aşamalı olarak 300 ailenin evlerine dönerek kişisel eşyalarını almasına izin verilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...