Fukuşima’ya 20 km’lik karantina

Japon yetkililer, tüm uyarılara rağmen Fukuşima Nükleer Santrali yakınlarına giriş çıkışları engelleyemeyince, 20 kilometrelik tahliye alanına girişler resmen yasaklandı.

21.04.2011 - 09:14

Japonya, geçen ayki deprem ve tsunamide ağır hasar alan Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaşanan radyasyon sızıntısı devam ediyor. Ancak çevredeki yüksek radyasyon oranına rağmen geçtiğimiz günlerde, polis 60 kadar ailenin bölgede yaşadığını tespit etmişti.

Yapılan tüm açıklamalara rağmen bölgeye giriş çıkışların engellenememesi üzerine santrale 20 kilometre yaklaşmak yasa ile yasaklanacak. Ülkenin kuzey doğusundaki deprem bölgesini ziyaret eden Başbakan Naoto Kan yaptığı açıklamada, yasağın yerel saatle gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Yetkililer, radyasyona maruz kalınmasını sınırlandırmak ve yağmalamaları önlemek için bölgeye girişleri kontrol etmek istediklerini söylüyor.

2 SAATLİK İZİN
11 Mart'taki deprem ve tsunamiden kısa süre sonra halka, bölgeyi terk etmeleri çağrısı yapılmıştı. Ancak bu çağrı yasal bir zorunluluğu yansıtmıyordu.

Geçmişte bölgede yaşayan şimdilik ise çeşitli spor salonlarında kalan 80 bin kişi bugün sadece iki saatliğine eşyalarını toplamaları için evlerine dönebilecek. Yetkililer nezdinde yapılacak bu ziyaretlerde alınan eşyalarda radyasyon olup olmadığı da kontrol edilecek.

Japonya hükümeti deprem felaketi sonrası 20 kilometrelik tahliye bölgesinin 10 kilometre dışında yaşayanların da, dışarda dolaşmamaları gerektiğini bildirmiş, daha sonra bu kişilere de bölgeyi tahliye etmeleri çağrısı yapılmıştı.

Japonya'da deprem ve tsunami sonucu şu ana kadar yaklaşık 14 bin kişinin öldüğü bildirildi. Ülkede 13 binden fazla kişi de kayıp.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...