ABD Başkanı Barack Obama Temmuz ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup göndererek, Rusya'nın balistik füze denemesi yaptığı gerekçesiyle, 1987 yılında imzalanan "Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na uymamakla suçlamıştı.

Rusya, ABD'nin suçlamalarını kabul etmemiş, Obama da Putin'e, Moskova yönetiminin anlaşmaya uygun hareket etmesi için atılacak adımları görüşmeyi önermişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahların Yaygınlaştırılmasını Önleme Bölümü Başkanı Mihail Ulyanov, 1987'de imzalanan anlaşmanın önemli olduğunu ve uyulması gerektiğini söyledi. Ulyanov, "ABD'nin anlaşmaya uymamasına ilişkin eski ve yeni itirazlarımız, endişelerimiz var. Görüşmede bu konulara değinecek ve ABD tarafının açıklamalarını isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987 yılında SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından imzalandı.

1 Haziran 1988'de yürürlüğe giren anlaşma, orta ve kısa menzilli füzelerin üretimi, denemesi ve konuşlandırılmasının yasaklanmasını öngörüyor.