Füze gerilimi tırmanıyor: Çin ve Güney Kore görüşmeleri askıya aldı

THAAD füze savunma sisteminin Güney Kore’ye mevzilendirilmesi Çin-Seul yönetimi arasındaki gerilimi artırdı. İki ülke arasındaki Savunma Bakanlığı düzeyindeki toplantılar askıya alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.11.2016 - 09:08

Füze gerilimi tırmanıyor: Çin ve Güney Kore görüşmeleri askıya aldı

ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze sisteminin Güney Kore'ye konuşlandırılması Güney Kore-Çin arasındaki Yüksek Düzeyli Savunma Müzakerelerinin askıya alınmasına sebep oldu.

Yonhap haber ajansı, Güney Koreli bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ülkenin THAAD füze sistemini kendi topraklarına mevzilendirme kararının, Çin ve Seul yönetimi arasındaki Yüksek Düzeyli Savunma Müzakerelerini durma noktasına getirdiğini belirtti.

Yetkili, Güney Kore Savunma Bakanı Han Min-koo ve Çinli mevkidaşı Çang Vançüen arasında daha önceden planlanmış Yüksek Düzeyli Savunma Müzakerelerinin askıya alındığını, ayrıca iki ülkenin savunma bakan yardımcıları seviyesinde 2011’den bu yana her yıl düzenlenen Askeri Strateji Politikası Görüşmelerinin de Pekin yönetiminin konuya soğuk yaklaşımı sebebiyle sürüncemede bırakıldığını kaydetti.

Rusya ve Çin, THAAD sisteminin bölgede konuşlandırılmasına Doğu Asya'da askeri gerilimi arttıracağı gerekçesiyle karşı çıkarken, Seul yönetimi, Kuzey Kore'nin askeri tehditlerinin bertaraf edilmesi durumunda THAAD sisteminin konuşlandırılması ihtiyacının "doğal olarak" ortadan kalkacağını savunuyor.

ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme planına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve bunun, casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini öne sürüyor.

Kısa süre önce 5. nükleer silah denemesini gerçekleştiren Kuzey Kore, başta Güney Kore olmak üzere uluslararası kamuoyundan büyük tepki almış, ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'ye karşı gereken adımların atılacağı mesajını vermişti.

Sayfa Yükleniyor...