Füze kalkanının önündeki tek engel Türkiye

NATO'nun füze kalkanı projesi, 19-20 Kasım'daki Lizbon zirvesinde ele alınacak. Bu zirve öncesi Rusya da NATO füze kalkanına dahil olmak istediğini açıklarken, Türkiye projenin önündeki tek engel olarak görülüyor.

Füze kalkanının önündeki tek engel Türkiye

ABD'nin, NATO şemsiyesi altında gerçekleştirmek istediği füze kalkanı projesi, füze kalkanlarının Türkiye'ye konuşlandırılmasını öngörüyor.

Füze kalkanlarının konuşlandırılması muhtemel yerlerin ise Karadeniz, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu olduğu belirtiliyor. Füze kalkanı için diğer adı geçen ülkeler ise Polonya ve Romanya.

Washington Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya füze savunma sistemi yerleştirmeyi planladığı bir önceki projeden Rusya'nın itirazı nedeniyle vazgeçmişti. Ancak NATO için ortak füze savunma sistemine Moskova da sıcak bakıyor. Rusya projeye dahil olabileceğini açıkça ifade etti. Brüksel kaynaklarına göre, şimdi projenin önündeki tek engel Türkiye.

Son dönem İran'la siyasi ve ticari olarak daha da yakınlaşan Türkiye, komşusuyla arasının bozulmasını istemiyor ve İran'ın NATO için başlıca tehdit olarak gösterilmesine karşı çıkıyor.

Bunun yerine füze sisteminin tüm ittfak bölgesini korumaya yönelik bir plan olduğunun net şekilde ifade edilmesini istiyor.

Rusya'yı tedirgin etmek istemeyen Amerikan yönetimiyse, aynı görüşte değil. Gözler şimdi, planın ele alınacağı 19-20 Kasım'daki Lizbon zirvesinde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...