'Füze savunma sisteminin kalkması İran'a bağlı'

ABD Başkanı Barack Obama Rusya gezisinin ikinci gününde, Moskova Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine seslendi.

Haberler 07.07.2009 - 11:27

'Füze savunma sisteminin kalkması İran'a bağlı'

ABD Başkanı Barack Obama, Moskova ziyaretinin ikinci gününde Rusya Başbakan Vladimir Putin'le biraraya geldi. Obama, gezisi öncesinde eleştirdiği putin'e bu kez övgüler yağdırdı.


Geçen hafta yaptığı açıklamada "Putin'in bir ayağı soğuk savaş döneminde kaldı" diyen Obama, bugün görüştüğü Rusya Başbakanı'nın ülkesi için büyük işler başardığını söyledi. Obama, "Her zaman aynı görüşte olmasak da ilişkilerin gelişmesi için önemli adımlar atabiliriz" dedi.

ABD Başkanı, görüşmenin ardından Moskova Ekonomi Üniversitesi'nde gençlere konuşma yaptı.

Obama Ekonomi Üniversitesi'ndeki konuşmasının ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin son lideri Gorbaçov ve muhalefet liderleriyle biraraya gelecek.

Dün görüşen Obama ile Rusya Devlet Başkanı Medvedev, nükleer silahların azaltılması için bir yol haritası üzerinde uzlaşmıştı.

Obama gençlere hitap ettiği konuşmasında, "Rusya ve ABD birbirine karşı düşmanca davranmamalıdır. Soğuk Savaş'tan sonraki dünya düzeninin nasıl olacağına olacağına ABD, Rusya ve tüm dünya halkları karar verecek. Soğuk Savaş dönemindeki güvensizliği aşmalı ve gerçek bir küresel işbirliği başlatmalıyız" dedi.

Obama konuşmasında şunları kaydetti:

"Amerika güçlü, barışçı ve zengin bir Rusya istiyor. Bu yüzyılı şekillendirecek temel konular hakkında Amerika ve Rusların ortak çıkarları var ve bu da işbirliği için bir temel oluşturuyor."

Obama Rusya'ya nükleer silahların yayılmasını durdurma ve İran ile Kuzey Kore'nin bu silahları geliştirmesini engelleme çağrısı yaptı. Obama, "İran'ın nükleer programını durdurması halinde, Washington'un Avrupa'da bir füze savunma sistemi bulundurmaktan vazgeçebileceğini" söyledi.

GELECEK GENÇLERE AİT
Obama öğrencilere verdiği mesajda, "Gelecek topraklara füze göman veya savaş alanlarına asker yığanlara ait değil. Gelecek eğitimli olan ve yaratıcı hayal gücüne sahip olan gençlere aittir." dedi.

Sayfa Yükleniyor...