Hindistan'la nükleer anlaşma imzalayan dokuzuncu ülke olan Güney Kore, bu anlaşmayla birlikte Hindistan'ın enerji pazarına girme hedefini gerçekleştirmiş olacak.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Sanhay Singh, "Kore Cumhuriyeti'nin Hindistan'da sivil nükleer enerjinin geliştirilmesinin ortaklarından biri olmasından memnunuz" diyerek anlaşmanın ülkesi için olan önemini vurguladı.

150 MİLYON DOLARLIK NÜKLEER PAZAR
Hindistan'ın atom enerjisi pazarının yaklaşık 150 milyar dolar büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Geçen yıl ülke parlamentosunun alt kanadında, nükleer enerji pazarını özel yatırımlara açan kanunun onaylanmasıyla birlikte, ülkenin nükleer enerjiye olan bağımlığının artması beklenirken, yabancı firmaların reaktör inşa etmesine olanak sağlandı.

HEDEF 2050
Hindistan'ın hedefi, 30 yılda yaklaşık 30 reaktör inşa edilmesi ve 2050 senesi itibariyle ülkede kullanılan enerjinin yakşaşık yüzde 25'inin nükleer kaynaklardan elde edilmesi.

Son yıllarda nükleer sektörü hızla büyüyen Güney Kore'de ise ülkede kullanılan elektriğinin yaklaşık üçte biri nükleer santrallerden elde ediliyor.