G. Kore'de eski komutan Savunma Bakanı oldu

Güney Kore'deki Yeonypeong adasından yine top sesleri duyulduğu belirtilirken, istifa eden savunma bakanının yerine eski genelkurmay başkanı atandı. K. Kore ise Güney'in ABD ile tatbikat yapmasını "Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek" diyerek yorumladı.

26.11.2010 - 08:14

G. Kore'de eski komutan Savunma Bakanı oldu

Kuzey Kore'nin top ateşiyle başlayan ve Güney'in de yanıt vermesiyle ısınan Sarı Deniz'de tansiyon yükseliyor. Kuzey Kore'nin bu hafta içinde top ateşi açtığı, Sarı Deniz'deki Yeonypeong adasından tekrar top sesleri duyulduğu bildirildi.


Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından ismi gizli tutulmak koşuluyla açıklamada bulunan bir yetkili, adadan 2 kez top sesi geldiğini ve askeri yetkililerin olayın ayrıntılarını belirlemeye çalıştığını söyledi.

Dün istifa eden Güney Kore Savunma Bakanı Kim-Tae-young yerine ise eski Genelkurmay Başkanı Kim Kwan-jin atandı.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın, Kuzey Kore'nin Güney Kore adasına saldırısının ardından yanıt vermekte yavaş davrandığı eleştirileri üzerine istifa eden Kim Tae'nin yerine, 61 yaşındaki Kim Kwan'ı atadığı belirtildi.

Öte yandan ABD'nin bölgeye tatbikat için uçak gemisi göndermesi Kuzey Kore'yi kızdırdı. Poyngyang rejimi, 28 Kasım Pazar günü yapılacak olan ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatın yarımadayı savaşın eşiğine getireceği konusunda uyardı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından duyurulan mesajda, "ABD ve Güney Kore ikilisinin 'tetiğe basma sevdası' yüzünden, Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek" ifadeleri yer aldı.

Kore yarımadasında, Salı günü Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmasıyla patlak veren gerginliğin ardından ABD ve Güney Kore olayın geliştiği bölgede 28 Kasım Pazar günü ortak askeri tatbikat yapma kararı almıştı.

Tatbikata, ABD'nin nükleer uçak gemisi USS George Washington da katılacak.

Kuzey-Güney sınırı yakınlarındaki Güney Kore adasına 23 Kasım'da Kuzey Kore topçusunun düzenlediği saldırıda 4 kişi ölmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...