İlişkili Haberler

İtalya'nın Lucca kentinde biraraya gelen G7 dışişleri bakanları Suriye krizinde Rusya karşısında ortak tavır almaya çalışıyor. Bu amaçla Lucca'da bugün özel bir Suriye oturumu düzenlenecek.

TÜRKİYE DE DAVET EDİLDİ

Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'ün dışişleri bakanlarının da katılımı ile yapılacak görüşmelerin ortak Suriye politikasının belirlenmesine katkıda bulunması umuluyor.

TILLERSON MOSKOVA YOLCUSU

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Lucca'daki görüşmelerin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye krizini görüşmek üzere Moskova'ya gidecek.

ABD Dışişleri Bakanı'nın Moskova ziyareti öncesinde Suriye konusunda ortak bir çizgi belirlemek Washington açısından büyük önem taşıyor.

G7 ülkeleri dışişleri bakanları İtalya'nın Lucca kentinde bir araya geliyor. 
G7 ülkeleri dışişleri bakanları İtalya'nın Lucca kentinde bir araya geliyor. 

İdlib'te 80 kişinin hayatını kaybettiği kimyasal saldırının ardından ABD'nin Suriye'deki askeri bir üssü vurması, ABD'nin Suriye politikasında radikal ber bir değişim olarak nitelendirilmişti. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın bundan sonra Suriye konusunda nasıl bir tutum izleyeceği şimdilik bilinmiyor.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, "Bundan böyle askeri operasyon düzenlenmeyeceği garantisi olmamakla birlikte ABD'nin öncelikli hedefinin terör örgütü IŞİD ile mücadele olarak kalacağı" açıklamasını yaptı.

Lucca'daki G7 dışişleri bakanları buluşmasında Suriye iç savaşındaki gelişmeler nedeniyle terör ile mücadele, Libya ve Ukrayna'daki durum ve Kuzey Kore ile olan nükleer anlaşmazlık konuları ikinci planda kaldı.