G7 buluşmasında Rusya'ya yaptırım çıkmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı G7 buluşmasında Suriye politikası nedeniyle Rusya'ya yaptırım getirilmesi önerisi kabul görmedi.

rusya rex tillerson G7 rusya yaptırım110417.jpg

İtalya'nın Lucca kentinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı G7 dışişleri bakanları toplantısında bugün özel Suriye oturumu yapılıyor.

G7 dışişleri bakanları toplantısında İngiltere’nin Rusya için yeni yaptırımlar getirilmesi önerisi kabul görmedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, "Suriye konusunda Rusya köşeye itilmemeli" dedi.

G7 ülkeleri Suriye’de ateşkesin sağlanması ve Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın ülkenin geleceğinde olmaması fikrinde birleşti.

Suriye ve Rusya’ya yönelik yaptırımların genişletilmesi konusunda herhangi bir karara varılamazken, Rusya’dan Suriye’deki sorumluluklarını kabul etmesi istendi.

TILLERSON'DAN RUSYA'YA ESAD ÇAĞRISI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, Esad rejiminin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği kimyasal saldırı sonrası Rusya'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a verdiği desteği keseceğini umduklarını söyledi.

Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitmeden önce açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, "Esad ailesinin hükümranlığının sona ereceği çok açık. Rusya hükümetinin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la arasına mesafe koyacağını umuyoruz" dedi.

RUSYA'DAN SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ VURGUSU

Rusya Dışişleri Bakanlığı da İtalya'da toplanan G7 ülkeleri dışişleri bakanları buluşmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD-Rusya ilişkilerinin Soğuk Savaş’tan bu yana en zor dönemini geçirdiğine dikkat çekildi.

Sayfa Yükleniyor...