G8 zirvesinde gündem Arap Baharı

Bugün başlayacak G8 zirvesinde ele alınacak konuların başında Libya'daki kriz ile Mısır ve Tunus’a yapılacak yardımlar var.

26.05.2011 - 09:33

G8 zirvesinde gündem Arap Baharı

Sanayileşmiş sekiz ülkenin liderlerini bir araya getirecek G8 zirvesi bugün Fransa'nın Deauville kentinde başlıyor.

İki günlük zirvede, Arap Baharı ağırlıklı gündem maddesi olacak. Toplantıda Libya'daki kriz ile Mısır ve Tunus’ta demokrasiye geçiş sürecinde yapılacak yardımlar değerlendirilecek . Gözlemciler, Arap dünyasındaki halk ayaklanmaları ve Japonya'daki nükleer kriz gibi gelişmelerin G8'in önüne yeni hedefler koyduğunu belirtiyor.

Toplantının ana başlıklarından biri olan Libya konusunda üyeler arasında görüş ayrılıkları var. Rusya, NATO'nun bu ülkedeki operasyonlarına karşı çıkıyor.

Normandiya kıyısındaki tatil beldesinde yapılacak zirveye, Tunus ve Mısırlı liderlerin yanı sıra Arap Birliği Genel Sekreteri de katılacak.

'LİDERLİK DEVRİMİZ BİTMEDİ’
Çin ve Hindistan gibi yükselen ekonomilerin ağırlıklarını artırmaya başlaması, bu ülkelerin üye olmadığı G8 grubunun varlığının sorgulanmasına neden olmuştu.

ABD Başkanı Baracak Obama, Londra'da yaptığı açıklamada, Çin ve Hindistan gibi yeni süper güçlerin ABD ve Avrupa'nın nüfuzunu azalttığı savını reddetti, "Bizim liderlik devrimizin bittiğini söyleyenler var. Bu doğru değil. Liderlik zamanımız şimdi geldi" dedi. Obama, "Dünyayı yeni ülkelerin öne çıkması ve bireylerin güçlenmesini sağlayacak biçimde şekillendirenler, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve demokratik müttefiklerimizdir." diye konuştu.

DİĞER KONULAR
Zirvedeki gündem maddelerinden biri de internete getirilecek düzenlemeler. Toplantıda küresel ekonomi ve iklim değişikliği de ele alınacak konular arasında bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...