Galibi önceden belli olan seçim

Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için halk sandık başında. Toplam yedi adayın yarıştığı sandıktan mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın çıkması bekleniyor. Anketlere göre, Sarkisyan oyların yüzde 68'ini alacak.

18.02.2013 - 16:23

Galibi önceden belli olan seçim

Ermenistan Merkez Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, yerel saatle 08.00'de başlayan oy kullanma işlemi akşam 20.00'ye kadar devam edecek.

Siyasi gözlemciler, seçimin açık favorisinin şu anki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan olduğunu belirtiyor. Seçim öncesi yapılan anketlere göre, 59 yaşındaki Serj Sarkisyan oyların yüzde 68'ini alacak.

'HALKTA ADİL SEÇİM İNANCI YOK'
Sarkisyan'ın en güçlü rakibi olarak gösterilen eski dışişleri bakanı Raffi Hovhannisyan oy sayımının şeffaf olmasını istedi. Hovhannisyan Ermenistan halkının son 20 yılda adil seçimlere olan inancını kaybettiğini de iddia etti.

Ermenistan genelinde 41 seçim bölgesinde, 1988 oy verme merkezi belirlenirken, seçimlerin sonucunda hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması durumunda, yeni cumhurbaşkanı ikinci turda yapılacak oylamayla belirlenecek.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı da (AGİT) 250 kısa dönem ve 23 uzun dönem gözlemciyle Ermenistan seçimlerini yerinde takip ediyor.

AGİT dışında yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, toplam 6 bin 251 gözlemci seçimleri izlemek üzere Ermenistan'da bulunuyor.

7 ADAY YARIŞIYOR
Seçimlerde eski Dışişleri Bakanı ve Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Hovhannisyan, eski Başbakan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Hrant Bagratyan, sözde Yukarı Karabağ yönetimi eski Dışişleri Bakanı Arman Melikyan, Milli İrade Birliği Başkanı Paruyr Hayrikyan, Siyaset Bilimci Andreas Gukasyan, Halk Bilimci Vardan Serdakyan ve iktidardaki Cumhuriyet Partisi tarafından yeniden aday gösterilen mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan olmak üzere, yedi aday yarışıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...