'Gama ışınları radyasyondan daha tehlikeli'

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun yayımladığı rapora göre; Japonya'daki Fukuşima Daiici Nükleer santralinin enkazından sızan gama ışınları, yayılan radyoaktif sezyum maddesinden daha tehlikeli.

Haberler 27.08.2012 - 17:01

'Gama ışınları radyasyondan daha tehlikeli'

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen çok şiddetli deprem ve tsunaminin ardından oluşan Fukuşima felaketinin ardından nükleer santralin enkazından sızan gama ışınları, arızalı nükleer santralden yayılan radyoaktif sezyum maddesinden daha büyük tehlike içeriyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun yayımladığı rapora göre, nükleer santralden yayılan radyoaktif sezyum maddesi, radyoaktivite ölçü sistemi birimi olan bekerele göre saatte 0,01 hızında, yani tehlike seviyesinin altında yayılıyor.

Raporu hazırlayan Japon yetkili Shinichi Kuroki, asıl mücadele gerektiren konunun, Fukuşima Daiici Nükleer santralinin enkazından yayılan yüksek gama ışınındaki radyasyon oranını azaltmak olduğunu söyledi.

Fukuşima Daiici Nükleer Santrali'ni depremin ardından tsunami dalgaları vurmuş, santraldeki güvenlik sistemleri bozulmuş ve radyoaktif maddeler santralden sızarak geniş bir alana yayılmıştı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yukiya Amano, Fukuşima kazası sonrasında gerçekleşen nükleer güvenlik sorunu üzerine acil önlemleri masaya yatırmak için kurum üyelerini göreve çağırmıştı.

Sayfa Yükleniyor...