Gandhi, Gandhi'ye karşı

Hindistan'ın efsanevi ailesi Gandhi'lerin son iki temsilcisi, iki farklı partiden yarışarak iktidara ulaşmaya çalışıyor.

Gandhi, Gandhi'ye karşı

Hindistan'da kayıtlı 714 milyon seçmen, 16 Nisan'dan bu yana genel seçim heyecanı yaşıyor.


Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinin, bir aya yakın süren seçimi dünyanın en uzun genel seçimi olarak biliniyor.

Parlamentonun alt kanat üyelerinin belirleneceği seçimlerinin bir başka ilginç yönü de, iki kuzen olan Varun ve Rahul Gandhi'nin farklı partilerden iktidar için yarışıyor olmaları.

Seçimlerde irili ufaklı onlarca parti yarışıyor. Ancak en güçlü adaylar, iktidardaki Kongre Partisi ve Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi. Bu iki parti arasındaki rekabetin, seçimlere damgasını vurmasının sebebi ise, ikisinin lider kadrosunda yer alan isimler.

Hindistan'ın bağımsızlığından bu yana sık sık iktidara gelen Nehru-Gandhi ailesinin son iki temsilcisi; Rahul ve Varun Gandhi, bu seçimlerde farklı partilerden yarışarak zafere ulaşmaya çalışıyor.

İkisi de Hindistan'ın ilk kadın Başbakanı İndira Gandhi'nin torunu, yani kuzenler. Ve Gandhi soyadı Kongre Partisi ve iktidar ile özdeşleşmiş durumda. Ancak 2009 seçimlerinde Rahul Gandhi Kongre Partisi'nde mücadele verirken, Varun Gandhi Bharatiya Janata Partisi'nde mücadele ediyor. Bu mücadelelerinde anneleri de onlara eşlik ediyor. Rahul'un İtalyan asıllı annesi Sonia Gandhi zaten 1998 yılından beri Kongre Partisi'nin başkanlığını yürütüyor. Varun'un annesi Maneka ise Bharatiya Janata Partisi'ne çok önceleri üye olarak, Nehru-Gandhi ailesinde farklı bir siyasi kariyer izleyen ilk kişi olmuştu.

Rahul ve annesi Sonia Gandhi Rahul ve annesi Sonia Gandhi

2009 seçimlerinin en önemli özelliği ailelerinden gelen mirasla ve soyadlarının getirdiği güçle Hindistan'ı yönetmeye aday olan bu iki genç ismin ilk kez aktif bir şekilde seçim kampanyalarına katılmaları oldu.

1970 doğumlu Rahul ve 1980 doğumlu Varun ilk kez 2004 seçimlerinde siyaset sahnesinde boy gösterdiler. Rahul 2004'te parlamentonun alt kanadına seçildi. Varun ise aynı yıl Bharatiya Janata Partisi'ne girdi. Seçmlerde aday gösterilmedi, ama sadece varlığı bile partinin popülaritesini arttırmaya yetti. 2009 seçimlerinde ise parlamentonun alt kanadı için adaylığını koydu.

Varun ve annesi Maneka Gandhi Varun ve annesi Maneka Gandhi

LİDER DEĞİLLER AMA...
Şu an ikisi de partilerinin lideri konumunda değiller, ancak Gandhi soyadını taşımanın verdiği avantajla ikisi de seçim kampanyalarının en öne çıkan isimleri oldu. Partilerinin birçok mitinginde yer aldılar ve özellikle de gençlerden oy istediler.

Seçim sonuçları 16 Mayıs'ta açıklanacak ve bu iki rakip kuzenden kimin daha başarılı olduğu anlaşılacak. Ancak Nehru-Gandhi ailesinin geleneksel olarak Kongre Partisi üyesi olması, Varun'un işini daha zorlaştırıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...