'Gandi'nin yükselişi'

İngiliz Economist dergisinde seçimler öncesinde yapılan analiz de CHP’nin seçimleri kazanamayacağı ancak daha uyumlu bir parti haline geldiği yorumu yapıldı.

29.04.2011 - 11:48

'Gandi'nin yükselişi'

Seçimler yaklaşırken dış basında Türkiye hakkında daha sık analizler yapılıyor. Son olarak İngiliz Economist dergisi sayfalarında, CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu değerlendiren bir yazıya yer verdi.

"Gandi'nin yükselişi" başlıklı analize göre, ana muhalefet partisi CHP Haziran'da yapılacak genel seçimleri kaybedecek ancak daha uyumlu bir parti haline de geliyor.

Yazıda öne çıkan cümleler şöyle: "1938 yılında Türk ordusu Tunceli ilindeki bir ayaklanmayı bastırdı. Köylüler canlıyken yakıldı ya da gazla zehirlendi. Yaşanan trajedi Türkiye tarihinin en karanlık sayfalarından. Atatürk hayattayken ve kurduğu CHP iktidardayken gerçekleştiği için de bir tabu olmaya devam ediyor. Tunceli sakinleri, bu nedenle, babası sürgüne gönderilen binlerce Aleviden biri olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun şimdi CHP'nin lideri olmasının mucizevi olduğunu söylüyor."

Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde CHP'nin aşırı milliyetçi üyelerinin tasfiye edildiğini, yeni parti programının bir liberal manifestoyu andırdığını ve aday listesinde 109 kadının da olduğunu belirten yazı, Kılıçdaroğlu'nun ekonomik vizyonunun ise daha bulanık olduğunu ve dış ilişkiler politikasının henüz oturmadığını da ekliyor.

‘DAHA SIKI BİR RAKİP OLUYOR’
"Kılıçdaroğlu bir sonraki başbakan olmayabilir, ancak gittikçe daha sıkı bir rakip oluyor" tespitiyle sona eriyor Economist'in analizi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...