Ganj ve Yamuna nehirlerine 'insan' statüsü verildi

Hindistan'da yüksek mahkeme, Hint halkı tarafından kutsal sayılan Ganj ve Yamuna nehirlerinin hukuki olarak "gerçek kişi" statüsünde değerlendirilmesine karar verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.03.2017 - 15:35

Ganj ve Yamuna nehirlerine 'insan' statüsü verildi

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaleti yüksek mahkemesi, Ganj ve Yamuna nehirlerine, "yaşayan gerçek kişi" statüsü verilmesi ve haklarının "yasal vasi" sıfatıyla eyalet yetkilileri tarafından korunması yönünde karar aldı.

Mahkeme, yeni yasal statüyle akarsuları kirletmenin bir insana zarar vermekle aynı yasal yaptırıma tabi olacağını belirtti.

"NEHİRLER, FİZİKSEL VE RUHSAL DİRLİK VEREN KAYNAKLAR"

Her iki nehrin de Hindu inancında "derin bir yeri" olduğu, insanların nehirlerle kolektif olarak "manevi bir bağ" kurdukları vurgulanan mahkeme kararında, "Nehirlerin Hint nüfusunun sağlığı ve gönenci için önemi büyük. Onlar kadim zamanlardan bu yana bize fiziksel ve ruhsal dirlik veren kaynaklar." ifadeleri yer aldı.

GANJ VE YAMUNA NEHİRLERİ KUTSAL KABUL EDİLİYOR

Ganj ve Yamuna nehirleri Hint kültüründe kutsal kabul ediliyor. Halkın büyük bölümü onları tanrıça olarak görüyor.

Ancak ülkenin büyük yerleşim merkezlerini kat eden akarsular sanayileşme ve kentleşmenin beraberinde getirdiği kirlilik tehdidiyle karşı karşıya. Yeni statünün nehirlerin muhafazasına ve kirlilikten korunmasına yardımcı olması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...