Almanya'da Cumhurbaşkanı Gauck ikinci dönem için aday olmayacak

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ikinci 5 yıllık görev dönemi için aday olmayacağını açıkladı. Gauck, "Sağlığım iyi ancak 5 yıl daha görevi yapmak için gerekli enerji ve canlılığı garanti edemem" dedi.

DW Türkçe 06.06.2016 - 14:45

Almanya'da Cumhurbaşkanı Gauck ikinci dönem için aday olmayacak

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck adaylığıyla ilgili Bellevue Sarayı'nda açıklama yaptı. Aday olmama kararını almasının kolay olmadığını belirten Gauck, sağlığının iyi olduğunu, ancak beş yıl daha görev yapmak için gerekli enerji ve canlılığı garanti edemeyeceğini söyledi.

76 yaşındaki Joachim Gauck, istifa eden Christian Wulff'un yerine 2012 yılı mart ayında cumhurbaşkanı seçilmişti.

Kendisini ikinci görev dönemi için teşvik edenlere kalpten müteşekkir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gauck, "Ülkemiz angaje vatandaşlara, işleyen kurumlara sahiptir. Bu nedenle böyle bir Almanya'da Cumhurbaşkanlığı makamında görev değişikliği nedeniyle endişeye yer yoktur. Bu daha ziyade demokratik normalliktir" diye konuştu.

SEÇİM 12 ŞUBAT 2017'DE

Almanya'da Federal Seçiciler Kurulu (Bundesversammlung) yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere 12 Şubat 2017 tarihinde toplanacak.

Hristiyan Birlik partileri Seçiciler Kurulu'nda açık arayla en fazla sandalyeye sahip olmalarına rağmen kendi başlarına çoğunluğa sahip değiller.

MERKEL DEVAM ETMESİNDEN YANAYDI 

Olası cumhurbaşkanı adayları arasında Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert ile Dışişleri Bakanı Frank-Walter Stenmeier'in adı geçiyor. Hristiyan Birlik partileri, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Gauck'un ikinci dönem görev yapmasından yana görüş bildirmiş, Başbakan Angela Merkel de Joachim Gauck'un yeniden seçilmesinden yana tutum sergilemişti.

HALKIN YÜZDE 70 GÖREVDE KALMASINI İSTİYORDU

Son kamuoyu yoklamaları, Alman vatandaşlarının yüzde 70'inin Gauck'un görevini sürdürmesini istediğini ortaya koymuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...