Gauck önce nikah masasına oturacak

Almanya'da geçtiğimiz hafta istifa eden Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un yerine geçecek kişi belli oldu. Parlamento'daki tüm partilerin üzerinde anlaştığı Joachim Gauck, cumhurbaşkanı seçilmeden önce nikah masasına oturacak gibi görünüyor.

20.02.2012 - 15:56

Gauck önce nikah masasına oturacak

Joachim Gauck, 2010 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, anamuhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti'nin adayıydı. O zaman Gauck, Christian Wulff'a karşı seçimi kaybetmişti. Kız arkadaşı Daniela Schadt ile 12 yıldır birlikte yaşayan 72 yaşındaki Joachim Gauck, 2010 seçimlerinden önce yaptığı açıklamada cumhurbaşkanı seçilmesi halinde öncelikle "Sevgili Dani"siyle nikah masasına oturacağın söylemişti.

Almanya'da 18 Mart tarihinde parlamentoda yapılacak seçim öncesinde cumhurbaşkanı adayı Gauck'un sevgilisi Daniela Schadt ile evlenip evlenemeyeceği merak ediliyor.

HALKIN CUMHURBAŞKANI OLMASINI İSTİYOR
Almanya'da parlamentoda bulunan partilerin biraraya gelerek ortak aday gösterdikleri Joachim Gauck, halk tarafından da seviliyor. Alman televizyon kanalı "n-tv" tarafından yapılan bir kamuoyu yoklamasında, Gauck'un cumhurbaşkanlığı görevine uygun bir insan olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 78 oldu.

Gauck'un halk tarafından takdir edilmesinin başlıca sebebi, Protestan bir rahip olarak eski Doğu Almanya'da (DDR) rejimin vatandaşlara yönelik baskılarına karşı direniş göstererek çok sayıda protesto eylemine katılmış olması.

Joachim Gauck bir gemi kaptanı ve bir işkadınının oğlu olarak 24 Ocak 1940 tarihinde Rostock kentinde dünyaya geldi. Gauck'un babası, eski Sovyet gizli servisi tarafından tutuklanarak 4 yıl boyunca Sibirya'da bir cezaevinde tutuldu.

O zamanlar 11 yaşında olan Joachim Gauck'u annesi, iki kardeşiyle birlikte DDR rejimine karşı eleştirel bir bakış açısıyla büyüttü.

DOĞU ALMANYA REJİMİNE KARŞI GELDİ
Gauck, 1958-1965 yılları arasında Protestan teolojisi eğitimi gördükten sonra rahip oldu. DDR yönetiminin rejim karşıtlarına uyguladığı baskılara dayanamayan Gauck, rejim karşıtları tarafından düzenlenen protesto eylemlerine katılarak eylemcilere destek oldu.

İki Almanya'nın birleştiği dönemde Rostock kentindeki direnişi de örgütleyen Gauck, birleşmeden sonra da, DDR'nin eski istihbarat servisi olan STASI'nin tuttuğu dosyalardan sorumlu olan dairenin başkanlığına getirildi. Bu daire bugün bile "Gauck Makamı" olarak kendi adıyla anılmaktadır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...