İlişkili Haberler

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşması, son dönemde sıkça tartışılan çifte vatandaşlık ve genel burka yasağı tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Alman ZDF televizyonunda yayınlanan "Berlin direkt" programına ülkesindeki gündemi ve Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ankara'nın sert tutumunun Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşmasını tehlikeye düşüreceğini düşünmediğini belirten Joachim Gauck, uzlaşmayı “Bu kriterler bize uymuyor diye fes etmek durumunda değiliz” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck "darbe girişiminin ardından atılan adımlarda uygunluk ilkesinin gözetilmiyor oluşuna sıcak bakamayacağını" vurguladı.

Gauck, "Türk makamları tarafından gelecek bir baskıyı ise kabul etmeyeceğimizi tüm açıklığıyla ortaya koymamız gerekmektedir, aynı şekilde ülke için farklı bir bakış açısı bilincini de" ifadesini kullandı.

Gauck Ankara hükümetinin başarılarına da işaretti ve "Ülke bu yönetimle büyük başarılar da sağladı" dedi. Cumhurbaşkanı, "Bu yüzden Almanya'daki birçok Türk ve Türk kökenli vatandaş, bunun kendileri için iyi bir hükümet olduğunu düşünüyor" açıklamasını yaptı.