'Gazetecilerin akibetini bilmiyoruz'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de kendilerinden haber alınamayan iki Türk gazeteciye ulaşmak için gece ve gündüz çalıştıklarını söyledi. Davutoğlu, "Ancak maalesef gazetecilerimizin akibetinden haber alamıyoruz" dedi.

19.03.2012 - 16:03

'Gazetecilerin akibetini bilmiyoruz'

Son olarak Türk vatandaşlarının Suriye'den ayrılmaları için çağrı yaptıklarını hatırlatan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TIR şoförlerimizin de Suriye'de saldırıya maruz kaldıklarını söyledi.

Suriye'de yaşanan insanlık trajedisine Türkiye olarak kayıtsız kalmalarının söz konusu olamayacağını belirten Davutoğlu, bu ülkeden Türkiye'ye sığınan mülteci sayısının da 16 bin 97'ye ulaştığını ifade etti.

Davutoğlu, "Son birkaç hafta gelen mülteci sayısında önemli artış var. 4-5 ay içinde gelen mülteciden daha fazlası son 1-2 hafta içinde geldi. Bu insanlar bize sığınıyorsa onlara yardım etmek görevimiz" şeklinde konuştu.

'ÇANAKALE'DE ŞAM'DAN 5 BİN ŞEHİT VAR'
Çanakale Savaşı'nın yıldönümünü dün kutlandığını hatırlatan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi: "Çanakale'de 1915'te Suriyeli kardeşlerimiz bizimle kader birliği yaptı. Dün anma törenleri için Çanakale'ye gittik. Çanakale'de Şam'dan 5 bin ve Halep'ten 4 bin şehidimiz var. O zaman nasıl kader birliği yaptıysak bugün de aynı şekilde Suriyelilerle kader birliği içinde oluruz. Onlara zor günlerinde yardım edeceğiz. "

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...