Eski ajan Edward Snowden ile yaptığı haberlerle NSA’nın ‘PRISM’ programının ifşa edilmesini sağlayan Guardian gazetecisi Glenn Greenwald’ın yakın arkadaşı David Miranda, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı tarafından Heathrow Havaalanında gözaltına alındı.

Guardian gazetesinin haberine göre, Greenwald ile yaşadığı belirtilen Miranda, Berlin seyahatinden döndükten sonra ailesinin yaşadığı Rio de Janeiro’ya gitmek için uçağa binmeye hazırlanıyordu. Ancak polis, yerel saatle 08.05’te Terorism Act 2000 yasası kapsamında gözaltına alındı. Söz konusu yasa, şüğheli kişilerin havaalanları, limanlar ve sınır bölgelerinde polis tarafından durdurulnmasını ve üzerlerinin aranması, sorgulanması ve gözaltına alınmalarına izin veriyor.

28 yaşındaki Miranda, gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılması veya tutuklanması öncesinde en uzun süre sorgulanabildiği 8 saat sonrasında serbest bırakıldı. İstatistiklere göre, İngiltere’de yasa kapsamında gözaltına alınan her 2 bin kişiden sadece 1 tanesi altı saatten önce serbest bırakılıyor.

AÇIKLAMA YOK
Miranda serbest kalmasına rağmen, polisin üzerindeki tüm elektronik cihazları; cep telefonu, dizüstü bilgisayarı, kamera, hafıza kartları, DVD’leri ve oyun konsollarını aldığı belirtildi.

Miranda’nın çok yakın arkadaşı olan Greenwald, 5 Haziran’dan bu yana NSA’nın gizli istihbrat operasyonları hakkında bilgi veren Snowden hakkında çok sayıda haber yaptı. Greenwald ayrıca, Snowden’dan aldığı bilgiler kapsamında İngiltere hükümetinin iletişim merkezi (GCHQ) hakkında da haberler yaptı.

Miranda’nın Berlin’de ABD’li film yapımcısı Laura Poitras ile görüştüğü belirtildi. Poitras’ın, Greenwald ve Guardian ile Snowden haberleri üzerinde çalışan isimlerden biri olduğu ifade edildi. Guardian, Miran’danın uçuş biletlerinin ödemesinin kendileri tarafından yapıldığını açıkladı.

Greenwald, Miranda’nın gözaltına alınması hakkında, ‘basın özgürlüğü ve haber amaçlı bilgi toplama sürecine açık bir saldırı yapıldığını’ belirtti. Guardian ise ‘yaşanan olay karşısında dehşete düştüklerini ve İngiliz polisinden açıklama beklediklerini’ ifade etti.

İngiliz polis teşkilatının merkezi Scotland Yard ise Miranda’nın sorgulandığı ve tutuklanmadığını belirtirken, neden gözaltına alındığı konusunda açıklama yapmadı.