Gazetesini kaybetti televizyonu tehlikede

Dünya medya devi Rupert Murdoch'un sahibi olduğu SkyNews televizyonu bazı kişilerin elektronik postalarını hacklediğini itiraf etti. SkyNews hacklemeyi kamu yararını gözetmek için yaptıklarını savundu.

06.04.2012 - 10:44

Gazetesini kaybetti televizyonu tehlikede

Telefon dinleme skandalı nedeniyle sahibi olduğu köklü gazetesi News of the World'u kapatmak zorunda kalan Rupert Murdoch'un televizyonu SkyNews de benzer bir skandalla karşı karşıya.

İngiltere'de yayın yapan haber kanalı SkyNews, kano kazasında öldüğü yönünde sahte belgeler düzenleyerek sigorta şirketinden eşi Anne Darwin'le birlikte para sızdırmaya çalışan John Darwin'in e-postalarını hacklediğini itiraf etti.

Söz konusu hacklemeyi kamu yararını gözetmek için yaptıklarını iddia eden SkyNews, televizyondaki üst düzey bir yöneticinin bu konuda Darwin çiftinin e-postalarını hacklemek için muhabir Gerard Tubb'a yetki verdiğini açıkladı.

Suça bulaştığından şüphelendikleri bir kişinin elektronik postalarını hacklemek için bir muhabirlerine yetki verdiklerini söyleyen SkyNews Müdürü John Ryley, gizlice elde ettikleri elektronik postaları polise teslim ettiklerini de söyledi.

SkyNews televizyonu muhabiri Gerard Tubb'un çocuk tacizcisi olduğundan şüphelenilen bir kişi ile eşinin e-postalarını da hacklemeye çalıştığı ancak bu konuda haber yapabilecek yeterli bilgiye ulaşamadığı belirtildi.

PARA SIZDIRMAK İÇİN 'SAHTE ÖLÜM'
John Darwin 2002 yılında kano kazasında öldüğü yönünde sahte belgeler düzenledikten sonra gizlice Panama'ya gitmişti. Sigorta şirketinden para sızdırmaya çalışan John Darwin ve eşi burada bir süre birlikte yaşadıktan sonra 2007 yılında İngiltere'ye dönmüşlerdi.

GAZETESİNİ KAPATMAK ZORUNDA KALMIŞTI
Medya devi Rupert Murdoch'un sahibi olduğu İngiltere'deki News of the World gazetesi telefon dinleme skandalı sonrasında kapatılmıştı.

Gazete, siyaset ve şöhret dünyasından ünlü kişilerin telefonlarının yanı sıra cinayet ve bombalı saldırı kurbanlarının ve bu kişilerin yakınlarının telefonlarını dinletmekle de suçlanmıştı. News of the World, 2002 yılında cinayete kurban gitmiş bir genç kızın henüz kayıp durumundayken cep telefonundaki mesajlara ulaşıp gizlice dinlemekle de itham edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...