Gazze yolunda can yelekleri giyildi

Gazze'ye insani yardım taşıyan ve dün Kıbrıs açıklarından yola çıkan 6 geminin, sabah saatlerinde Gazze açıklarına ulaşması bekleniyor. Yayın yapılan Mavi Marmara'da İsrail'in müdahalesine karşın can yelekleri giyilmiş durumda.

30.05.2010 - 16:07

Gazze yolunda can yelekleri giyildi

Gazze'ye insani yardım taşıyan, aralarında Mavi Marmara'nın da bulunduğu 6 geminin, bugün erken saatlerde Gazze açıklarına ulaşması bekleniyor.


'Mavi Marmara'daki durum, İnsani Yardım Vakfı'nın internet sitesinden canlı yayınla aktarılırken, yardım filosunu durdurmaya kararlı olan İsrail'in savaş gemileri ise, Gazze açıklarında bekliyor.

İsrail, 65 kilometre kala, konvoyu, yaklaşmamaları için uyarmaya hazırlanırken, uyarılar dikkate alınmazsa, İsrail donanması gemileri ele geçirerek, konvoyu, Aşdod Limanı'na götürmeyi planlıyor.

Filonun, Aşdod Limanı'na zorla götürülmesinin ardından, gemidekilerin gözaltına alınarak geçici olarak kurulan gözetim merkezlerine yerleştirileceği belirtiliyor. Ardından, gemidekilerden, İsrail'i gönüllü olarak terk etmelerinin isteneceği, aksi halde bu kişilerin tutuklanacaüı ifade ediliyor.Bu olaylar anında yaşananların medyaya yansımaması için İsrail'in, filonun uydu bağlantılarını da kesmeyi hedefldiği kaydedilirken, dün gece bu yöndeki bilgiler gemideki yayınla izleyenlere aktarıldı.

Gece yarısına doğru Gazze'ye doğru seyreden gemilere iki İsrail gemisinin yaklaşmakta olduğu bildirildi. Açıklama İHH yetkililerinden gelirken, bu nedenle Mavi Marmara'da gemide bulunanlara can yelekleri dağıltıldı. Geminin her tarafında görevliler nöbet tutmaya başladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...