Gazze'de ateşkes açıklaması

İsrail-Gazze hattı iki gündür, 2014'teki Gazze Savaşı'ndan bu yana en ciddi çatışmalara sahne oluyordu. Ancak bölgede tansiyonu düşürecek bir adım atıldı. Filistinli gruplar Gazze'de ateşkesin sağlandığını duyurdu.

Haberler - NTV Haber 13.11.2018 - 20:51

Gazze'de ateşkes açıklaması

Son dakika haberi! Gazze'de silahlar şimdilik sustu. Filistinli gruplar ortak bir açıklama yaparak Mısır'ın arabuluculuğundaki ateşkes anlaşmasını kabul ettiklerini duyurdu. Açıklamada, İsrail ateşkese bağlı kaldığı sürece kendilerinin de buna uyacağı belirtildi. İsrail güvenlik kabinesi ise gerek duyulması halinde İsrail ordusuna Gazze'ye yönelik saldırılarına devam etmesi talimatı verdi.

Gerilimin fitilini ateşleyen İsrail'in haftasonu Gazze'ye düzenlediği operasyondu. Hamas'ın Han Yunus komutanı öldürüldü. Ardından Gazze'den açılan ateşte bir otobüs hedef alındı. Kısa sürede İsrail, Gazze'ye hava saldırısı başlattı. Filistinliler de misilleme olarak roketleri ateşledi. Bölgede patlama sesi saatlerce susmadı.

Hava saldırıları sonucu Gazze'de aralarında El Aksa isimli televizyonun merkezinin de olduğu 6 bina yıkıldı. Yıkım nedeniyle kısa süreliğine kesilen yayın başka bir merkezden yapılmaya devam etti. İsrail'in güneyinde de bir apartman hedef alındı. Saldırılarda ölenler oldu. Onlarca kişi de yaralandı.

ABBAS'TAN FİLİSTİN YÖNETİMİNE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını görüşmek üzere Filistin yönetimini perşembe günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, Abbas'ın, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durması için bölgesel ve uluslararası düzeyde yoğun görüşmeler yaptığını söyledi.

Abbas'ın bu görüşmelerde Filistin halkına uluslararası koruma sağlanmasının gerekliliğini vurguladığını aktaran Ureykat, son gelişmeler üzerine Filistin Devlet Başkanı'nın yurt dışı ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönme kararı aldığını da hatırlattı.

Ureykat, Abbas'ın, Filistin yönetimine, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması konusunu görüşmek için perşembe günü olağanüstü toplantı çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Kuveyt ziyaretinde Abbas'a eşlik eden Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Hüseyin eş-Şeyh, bugün yaptığı açıklamada, "İsrail'in Gazze saldırıları ve bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle Filistin Devlet Başkanı'nın yurt dışı ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldığını" duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, dün resmi ziyaret için Kuveyt'e gitmişti.

Sayfa Yükleniyor...