Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'de 8 gün aradan sonra ateşkes sağlandı. Ateşkese şans vermek istediklerini söyleyen Netanyahu, "Ateşkes başarısız olursa tepkimiz daha sert olur" dedi. Hamas lider Meşal ise ateşkesi  "İsrail hezimete uğradı" sözleriyle değerlendirdi.

21.11.2012 - 19:02

Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'den 8 gündür süren saldırıların ardından ateşkes sağlandı. Açıklama ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Mısır Dışişleri Bakanı Kamil Amr tarafından yapıldı.

Şartları henüz tam netleşmeyen anlaşmaya göre; İsrail Filistin liderlerine yönelik suikastleri durduracak ve Filistinlilere seyahat kolaylığı getirilecek.

Anlaşma dün saat 21.00'den itibaren yürürlüğe girdi.

Ortak düzenlenen basın toplantısında konuşan Clinton, "ABD, İsrail'le Filistinli gruplar arasındaki ateşkesi, füze saldırılarının ve şiddetin sona ermesini memnuniyetle karşılıyor. Bölge halkları, korku duymaksızın yaşamayı hak ediyor. Mısır'a bölgesel liderliğinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

AMR: TÜRKİYE DE KATKI SAĞLADI
Amr ise sürece Katar, Türkiye ve BM'nin de katkı sağladığını belirtti ve "Bu çabalar ateşin kesilmesi, son günlerde yaşanan kan dökümüne bir son verilmesi yönünde bir uzlaşıyla sonuçlandı" diye konuştu.

NETAHYAHU: ATEŞKES ÇÖKERSE TEPKİMİZ SERT OLUR
Açıklama İsrail tarafından da doğrulandı. Ancak yapılan açıklamada Hamas'ın ateşkes için öne sürdüğü şartlardan biri olan 'ambargo'nun kalkmayacağı belirtildi. Ateşkese şans vermek istediklerini söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise "Ateşkesin başarısızlığa uğraması halinde daha sert askeri tedbirler alabiliriz. Daha sert askeri tedbirler isteyen vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz ve belki buna ihtiyaç duyabiliriz" diyerek gözdağı verdi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak operasyonun amacına ulaştığını dile getirdi.

MEŞAL: İSRAİL HEZİMETE UĞRADI
Hamas lideri Halid Meşal ise düzenlediği basın toplantısında varılan ateşkes anlaşmasını "İsrail hezimete uğradı" sözleriyle değerlendirdi.

OBAMA'DAN MURSİ VE NETANYAHU'YA TEŞEKKÜR
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

Mursi'ye sürdürülebilir bir ateşkese varılmasına dönük çabaları ve ateşkes teklifi üzerindeki müzakerelerde gösterdiği kişisel liderlikten dolayı teşekkür eden Obama, Netanyahu'yu da Mısır'ın ateşkes önerisini kabul etmesinden dolayı takdir etti.

Hamas dün akşam aynı saatlerde İsrail ile ateşkes anlaşmasına varıldığını duyurmuş ancak, bu açıklama Mısır ve İsrail taraflarınca doğrulanmamıştı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Hamas tarafından yapılan ikinci açıklamada ise "Ateşkes için İsrail'den yanıt bekliyoruz" denilmişti.


Ateşkesin başlayacağı saate kadar devam eden operasyonlarla birlikte 8 gün süren operasyonlarda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 150'yi geçti. Hamas tarafından dün Tel Aviv'e atılan bir roketin bir otobüse isabet etmesi sonucu ise 3'ü ağır 21 İsrailli yaralandı. İsrail'de toplam ölü sayısı ise 5.

İnfografik: Filistin-İsrail sorunu

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...