İsrail ordusu perşembe günü Gazze Şeridi’nde BM’ye ait yardım konvoyunu hedef almış, saldırıda 2 kamyon şoförü ölmüştü. Bunun üzerine BM yardım faaliyetlerini askıya almıştı.

Ancak BM, İsrail’den yardım görevlilerinin daha iyi korunacağı güvencesi aldı ve faaliyetlerine yeniden başlayacağını duyurdu.

İsrail ordusu ise, BM’in Gazze’de acil ateşkes çağrısı yapan kararına uymasının mümkün olmadığını açıkladı.

İsrail İçişleri Bakanı Meir Şeetrit, ABD’de BM’deki ateşkes oylamasında çekimser kalarak veto etmemesini eleştirdi.

GAZETECİLER HEDEF ALINDI
İsrail ordusunun hava saldırısında, bu kez Gazze kentinin merkezinde, basın kuruluşlarının topluca bulunduğu bina hedef alındı, füze saldırısında bir Filistinli gazeteci hafif yaralandı.

Akşam saatlerinde Gazze kent merkezinde, iki ana caddenin kesiştiği köşede bulunan ve hemen her katında, radyo ve televizyon kuruluşlarının bürolarının bulunduğu El Cevara adlı apartman, pilotsuz uçaklardan atılan bir füzeyle çatısından vuruldu.

Füze saldırısı sırasında binanın çatısında canlı yayın için bulunan ve Suudi kanalı için çalışan Filistinli gazeteci Muayin Şellula hafif yaralandı.

11 katlı binada bulunan basın mensuplarından biri, canlı yayınlar dolayısıyla saldırı sırasında binanın üst katında 15-20 kadar basın mensubunun bulunduğunu söyledi.

Gazze’de bugün Filistin Televizyonu için çalışan bir gazeteci, Gazze’nin Tel El-Hava mahallesindeki evinin tank ateşine tutulması sonucu hayatını kaybetmişti.

Acil servis yetkilileri, iki top ateşinin isabet ettiği evde, İhab El-Vahidi adlı kameramanın yanı sıra Faslı eşi Rukiye El-Naca ile annesinin de öldüğünü, evdeki diğer bazı kişilerin de yaralandığını bildirmişlerdi.