Gazze’de son dört günün hikayesi

İsrail, Ortadoğu’da şiddet dolu günleri başlatan bombanın pimini çekti. Son yılların en kanlı saldırılarında hedef, Hamas hakimiyetindeki Gazze Şeridi’ydi. Saldırılarda kayıpların sayısı 400’e yaklaştı. İsrail ise henüz durmaya niyeti olmadığını söylüyor.

Haberler 30.12.2008 - 15:39

Gazze’de son dört günün hikayesi

Gazze Şeridi Cumartesi gününden bu yana İsrail savaş uçaklarının ağır bombardımanı altında. Saldırıların bilançosu ağır. Neredeyse 300’ü ilk gün olmak üzere 400’e yakın ölü, yüzlerce yaralı var. Ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuk da bulunuyor. İsrail aşırı güç kullandığı için eleştiriliyor, kınanıyor. Ancak Bush yönetiminin açık desteğini alan İsrail, bildiğini okuyor. İsrail ordusunun kara harekatına girişebileceği konuşuluyor.


Başta Gazze kenti olmak üzere Gazze Şeridi’nin hemen her noktası 4 gündür İsrail’in bombardımanı altında.

SALDIRIYA HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR
Hava saldırılarının en ağırı ilk gündü. Zira, daha önceki pek çok örneğin aksine bu kez saldırılar için gece değil gündüz seçilmiş, harekat çok önce planlanmasına rağmen farkedilmemesi için büyük özen gösterilmiş ve dışarıya en ufak bir bilgi kırıntısı bile sızmamıştı.

Sonuç olarak, Hamas gibi Gazze halkı da saldırılara hazırlıksız yakalandı.

Cumartesi günü saatler 11.42’yi gösterirken, öğrencilerin evlerine dönmeye, memurların öğle tatiline çıkmaya hazırlandığı bir sırada bombardıman başladı.

İlk vurulan hedef Hamas’a bağlı güvenlik güçlerinin mezuniyet töreni oldu. Ardından da eğitim kampları, Hamas yönetiminin kültürel simgelerinden İslam Üniversitesi ve İçişleri Bakanlığı’na sıra geldi. Camiler, ilaç depoları, silah bulunduğu iddia edilen konutlar ve Gazzelilerin 2 yıllık ambargoda hayatta kalmalarını sağlayan, gıda, ilaç, her tür malzeme tedarik ettikleri Gazze’yi Mısır’a bağlayan yeraltı tünelleri de hedef alındı.

BUSH’A GÖRE SORUMLU HAMAS
İsrail ordusu, her ne kadar “Hamas’ı hedef alıyoruz, sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösteriliyor” dese de ölenler arasında Hamas’la ilgisi olmayan çok sayıda insan var. Kadın ve çocuklar da şiddetin kurbanı. 4 günlük bilanço 400’e yaklaştı. Hamas’ın misilleme olarak İsrail topraklarına gönderdiği roketlerse 5 İsraillinin ölümüne yol açtı.

İsrail’den daha ilk günde gelen açıklamalar ise, saldırıların sadece başlangıç olduğunu gösteriyordu. İsrail’in kara birliklerini de devreye sokmaya hazırlandığına dair işaretler geliyor.

Bush yönetimi ise saldırıları kınamak yerine, “Sorumlu Hamas, İsrail meşru müdafaa hakkını kullanıyor” diyerek açıkça cesaretlendirdiği İsrail hükümetinin durmaya niyeti yok. İsrail, dünyada çığ gibi büyüyen tepkilere rağmen, bildiğini okuyor.

Sayfa Yükleniyor...