Gazze'de yıkılan hastane yeniden inşa edilecek

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze saldırılarında zarar gören El Kuds hastanesinin yeniden inşasına onay verdi.

Anadolu Ajansı 30.09.2009 - 11:59

Gazze'de yıkılan hastane yeniden inşa edilecek

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yıl başındaki Gazze saldırılarında hasar gören hastanenin yeniden inşa edilmesi projesine evet dedi.

Netanyahu böylece Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin bu yöndeki talebini kabul etmiş oldu.

İsrail hükümet kaynaklarına göre, Sarkozy bu talebini önce Netanyahu ile Paris'teki görüşmelerinde dile getirdi, geçen hafta New York'taki BM toplantıları sırasında da bir kez daha yineledi.

Netanyahu dün Fransa Cumhurbaşkanına, inşaatı onaylamaları için savunmayla ilgili kuruluşlara gerekli talimatı verdiğini bildirdi. Netanyahu'nun Sarkozy'ye, insani bir jest olarak hastanenin yeniden inşa edilmesine izin verdiklerini ilettiği kaydedildi.

İsrailli yetkililer ise kararı, İran'ın nükleer programına karşı sert duruş sergileyen Fransa'ya yönelik, İsrail'in memnuniyetini gösteren bir jest olarak değerlendirdi.

Proje, Gazze'de, Tel El Hava'da bulunan ve İsrail'in Gazze saldırılarında bombalanarak zarar gören Filistin Kızılayı'na ait El Kuds hastanesinin yeniden inşasını öngörüyor. Hastane, Katar ve Fransa'nın ortak yatırımı şeklinde yeniden yapılacak.

Bu, inşaat için gerekli beton ve diğer inşaat malzemelerinin Gazze Şeridi'ne sokulmasına izin verileceği anlamına geliyor. İsrail, Gazze operasyonundan bu yana militanlarca ele geçirilip silahların yapımında kullanıldığı gerekçesiyle inşaat malzemelerinin Gazze'ye sokulmasına izin vermiyor.

İSRAİLLİ YETKİLİLER MITCHELL İLE GÖRÜŞECEK
Bu arada, iki İsrailli yetkili, ABD yönetiminin Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell ile görüşmek üzere dün Washington'a hareket etti. ABD Başkanı Barack Obama, New York'ta Netanyahu ve Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi sırasında, iki taraf arasındaki barış sürecinin yeniden başlaması amacıyla Mitchell'in temaslarını sürdüreceğini açıklamıştı.

İsrailli yetkililerin bugün Mitchell ile bir araya gelmeleri beklenirken, Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat başkanlığındaki heyet ile doğrudan görüşme olmayacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...