Gazze, tarihi bir gün yaşanıyor. 2007’den bu yana şehrin kontrolünü elinde bulunduran İslami örgüt Hamas, bugün 25’inci yıldönümü sürgünden dönen liderinin katılımıyla kutluyor. 11 yaşında terk ettiği Filistin’e 37 yıl aradan sonra dönen Halid Meşal’in konuşma yapacağı gösteriye, yaklaşık 200 bin Filistinlinin katıldığı belirtildi. Zafer gösterisi, İsrail’le yapılan ateşkesin de ardından geldiği için bir ‘zafer havasını’ andırıyor.

Meşal, yaptığı konuşmada İsrail'e meydan okurken, Filitin'in bütünlüğüne ait sinyal verdi. Meşal, yüzbinlerin önünde yaptığı konuşmada, İsrail'e karşı toprak konusunda kesinlikle ödün vermeyeceklerini söyledi.

Hamas lideri, "Filistin bizim ülkemiz. Akdeniz'den Ürdün nehrine, kuzeyden güneye kadar bize ait ve tek bir parçasından vazgeçmeyiz... Filistin'in İsrail tarafından işgalni meşru olarak kabul edemeyiz" dedi.

Hamas, El-Fetih ile 2007’de yaşanan ayrılığın ardından Gazze’nin kontrolünü güçle ele geçirmiş, ardından yapılan seçimlerle kontrolünü perçinlemişti.

Hamas lideri Halid Meşal dün büyük bir coşkuyla karşılandı.
Hamas lideri Halid Meşal dün büyük bir coşkuyla karşılandı.

DEV KASSAM ROKETİ
Gazze’deki gösterinin yapıldığı alanda dev bir Kassam roketi maketi yer alıyor. Kassam roketi, Hamas militanlarının İsrail üzerine ateşlediği el yapımı bombalar olarak biliniyor.

İsrail ve Hamas arasında geçtiğimiz ay yaşanan ve Mısır’ın arabuluculuğu ile sonlanan sekiz günlük çatışmada, 170 Filistinli ve 6 İsrailli hayatını kaybetti.

Hamas lideri Meşal, dün Mısır’ın Refah kapısından giriş yaparak geldiği Gazze’de büyük bir coşkuyla karşılanmıştı. Meşal, Gazze’ye gelişini ‘üçüncü doğumu’ olarak ifade etti.

Meşal, 1956 yılında dünyaya gelişini ilk doğumu, 1997’de İsrail’in suikastından kurtulmasını ise ikinci doğumu olarak nitelendirdi. Hamas lideri, Ürdün’de yaşadığı yıllarda, İsrail ajanları tarafından zehirlenmiş, Kral Hüseyin’in talep ettiği panzehiri kullanmasının ardından hayata dönmüştü.

Meşal, 1967’de terk ettiği Filistin’e sadece 1975 yılında Batı Şeria’ya çok kısa bir ziyaret için geldi ancak burada kalmadı. Hamas liderinin, bugün düzenlenecek gösterinin ardından yarın Katar’a geçmesi bekleniyor.