İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nde 22 gün süren "Dökme Kurşun" operasyonu sırasında 3 çocuğunu kaybeden Gazzeli Doktor İzzeddin Ebul Eyş, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

"Bu benim trajedimi olumlu bir yöne çevirecek" diyen Dr. Ebul Eyş, Nobel Komisyonundan, barış ödülüne resmen aday gösterildiğine ilişkin mektup aldığını belirtti.

Haberi, Belçika'da, fahri hemşehrilik unvanı verildiği sırada Avrupa Parlamentosu Başkanı ile düzenlenen toplantının sonunda aldığını kaydeden Dr. Ebul Eyş, halen bulunduğu Kanada'dan telefonla İsrail basınına yaptığı açıklamada, bunu ilk aşamada sevinçle karşılamamasına rağmen, iki halk için bir umut ifadesi olarak, kendisine cesaret verdiğini söyledi.

Ebul Eyş, "Bu ödül, insanlık yarışında benim yaşadığım trajediyi olumluya çevirecektir. Bu aklın ve aynı zamanda iki halk için de olumlu yönde bir değişikliğin zaferidir" dedi.

Doktor, ödülü aldığı takdirde, her iki taraftan sıradan insanlara adayacağını da vurguladı.

İsrail'de, Tel Aviv'deki Tel Haşomer Hastanesinde Şeba Tıp Merkezi'nde çalışan Gazzeli doktor, aday olduğunun duyulmasının ardından ilk kutlama telefonunu, kabinenin yeni bakanlarından İşçi Partili Avişay Braverman'dan aldığını belirtti ve Braverman'ın kendisine "Hepimizi temsil ediyorsun" dediğini aktardı.

"Kendisi gibi basit bir doktorun bu ödül için aday gösterilmesinin, hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdiğini" ifade eden Dr. İzzeddin Ebul Eyş, "Tek imkansız şey, kızlarımın artık geri dönmesi..." dedi.

Dr. Ebul Eyş, Gazze'deki operasyon sırasında, bir İsrail televizyonu için Gazze'deki durumu telefonla canlı yayında aktarırken evi tankların açtığı ateşe hedef olmuş, saldırıda 8 çocuğundan 3 kızı ve bir yeğeni hayatını kaybetmişti.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de, doktorun evinin çatısında silahlı militanların kendilerine ateş açtığını öne sürmüş, ancak doktor bu iddiayı reddederek, evin çatısında silahlı kimsenin bulunmadığını belirtip, veya varsa niye doğrudan onlara ateş edilmediğini sormuştu.

İsrail ordusu da olaydan sonra özür dilemiş, operasyonlar sırasında bu tür hataların olageldiğini belirtmişti.