Gazze'ye her şey girebilir, sadece...

İsrail, Gazze ablukasını hafifletme girişimi ile ilgili detayları açıklamaya başladı.

21.06.2010 - 09:50

Gazze'ye her şey girebilir, sadece...

İsrail Gazze'ye yönelik uyguladığı ablukayı yumuşatıyor. Bundan böyle silah üretiminde kullanılmayacak her ürünün Gazze'ye girişine izin verilecek, buna inşaat malzemeleri de dahil. Hamas gelişmeyi tuzak olarak yorumladı, Gazzeliler de yetersiz diyor.

Konuyla ilgili açıklama İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan geldi. Netanyahu İsrail'in yeni poltikasını, Ortadoğu dörtlüsü temsilcisi Tony Blair ile yaptığı görüşmede açıkladı.

Netanyahu, "Gazze politikamız açık. Gazze'ye silah girişini ve Hamas'ın silah yapabilecek malzemelere ulaşmasını engellemeye çalışıyoruz. Diğer bütün ürünlerin Gazze'ye girişine izin verilecek" dedi.

Buna göre İsrail, Gazze'de silah üretiminde kullanılmaya elverişli malların listesini belirleyerek, bu listede bulunmayan her türlü mal ve ürünün Gazze'ye girişine izin verecek.

Bu adımların mümkün olan en kısa sürede uygulamaya geçirileceği de gelen bilgiler arasında.

Filistin Yönetimi'nin yetkisi altındaki okul, sağlık tesisleri, su, arıtma ve benzeri onaylanmış projeler için, uluslararası gözetim altında inşaat malzemelerinin girişine imkan verilecek.

SINIR KAPILARINDA KAPASİTE ARTIRILACAK
Plan uyarınca, büyük miktarda ürünün Gazze'ye geçişinin sağlanması amacıyla sınır giriş kapılarında kapasite önemli ölçüde artırılacak.

Hatta bu geçiş noktaları gereksinime cevap veremez hale gelir ve güvenlik endişeleri de giderilirse yeni geçiş noktaları tesis edilecek.

HAMAS: BU BİR TUZAK
Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas ise kararın tuzak olduğu görüşünde. Hamas yetkilileri, İsrail'in bu kararının ablukanın tamamen kaldırılmasını isteyen uluslararası kararlılığa bir tuzak olduğu, amacın uluslararası öfkeyi azaltmak olduğunu söylüyor.

Gazzeliler de kararın yetersiz olduğu görüşünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...