Fildişi Kıyısı'nda, Kasım ayında yapılan ihtilaflı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından seçimi kaybeden ve kazanan siyasi grupların taraftarları arasındaki gerginliğin, dün yeniden tırmanışa geçmesi üzerine gece sokağa çıkma yasağı 3 gün daha uzatıldı.

GBAGBO YANLILARI 2 BM GÖREVLİSİNİ KAÇIRDI
Fildişi Kıyısı'nın başkenti Abidjan'da Devlet Başkanlığı seçimini kaybetmesine rağmen koltuğunu bırakmayan Laurent Gbagbo yanlısı bazı gençlerin, iki BM görevlisini kaçırdıktan kısa süre sonra serbest bıraktığı bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir BM yetkilisi, BM yaptırımlar komitesinden bazı uzmanlara ve bir barış gücü askerine Fildişi'ndeki Yamussukro havalimanında Gbagbo yanlısı güvenlik güçleri tarafından ateş açıldığını bildirdi. Yetkili, kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Gbagbo hükümeti ise şiddet olaylarının kendisinden kaynaklanmadığını söylerek, "BM'in hükümete saldırmak için yalanlar uydurduğunu" iddia etti. BM neznindeki ABD büyükelçisi Susan Rice, ABD Başkanı Barack Obama ve BM Genel sekreteri Ban Ki-Mun'un Fildişi Kıyısı'ndaki gelişmelerden son derece kaygı duyduklarını belirtti.

23 Şubat'ta, iki muhalif siyasi grup arasında kanlı çatışmalar çıkmış, ölü sayısı ile ilgili çelişkili haberler gelmişti.

Fildişi Kıyısı Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo, BM tarafından Kasım 2010'da yapılan seçimleri kaybettiğinin bildirilmesine karşın yetkilerini seçimin galibi olarak tanınan Alessane Quattara'ya devretmeye yanaşmıyor.