Genel kurula gelmeyeceğinin garantisi yok

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nden geçen 'soykırım' kararının Genel Kurul'a götürülmemesi yönünde anlaşma olmadığını açıkladı.

NTV Haber 17.03.2010 - 17:21

Genel kurula gelmeyeceğinin garantisi yok

Ankara-Washington hattında gerginliğe yol açan Ermeni karar tasarısında yeni bir gelişme yaşandı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nden geçen tasarının Genel Kurul'a götürülmemesi yönünde anlaşma olmadığını açıkladı.

Açıklama, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Bakan Yardımcısı Philipp Gordon'dan geldi.

Gordon, Ermeni tasarısının Genel Kurul'a gelmesini engellemek için Demokrat Partili kongre liderleriyle anlaşma yapılmadığını söyledi.

"Kongre bağımsız bir kurumdur, kararını kendisi verir" diyen Gordon, tasarının kabul edilmesinin Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecine olumsuz etkisi olduğunu kabul etti.

BÜYÜKELÇİ WASHINGTON'DA OLMALI
Bakan Yardımcısı, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın Ankara'ya çağrılmasına da sitem etti.

Gordon, büyükelçinin Türkiye'nin davasını anlatması için Washington'da olması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE DEĞERLİ ORTAĞIMIZ
Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise son yaptığı basın açıklamasında Türkiye'nin Washington için değerine vurgu yaptı, ardından da Türk-Ermeni protokollerinin onaylanacağına dair umutlu olduklarını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü, Türkiye'yi "değerli ortak" olarak tanımladı son açıklamasında. Tasarının, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na taşınması ihtimali düşük görünüyor.

Gibbs şunları kaydetti:

"Türkiye'nin değerli bir ortak olduğuna inanıyoruz. Bunu göstermek için Başkan ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yaptı. Ziyarette, şimdi parlamentolarda onaylanmayı bekleyen protokollerle birlikte normalleşme ilanıyla sonuçlanan süreç başladı. Protokollerin onaylanmasından kesinlikle umutluyuz."

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde 1 oy farkla kabul edilen tasarıda, Obama yönetimine 1915 olaylarını soykırım olarak tanıması çağrısı yapılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...