Genelkurmay ve devlet başkanına suikast

Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da, genelkurmay başkanının bombalı saldırıda öldürülmesinin ardından Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira'nın da öldürüldüğü bildirildi.

02.03.2009 - 08:22

Genelkurmay ve devlet başkanına suikast

Gine Bissau'da, genelkurmay başkanının bombalı saldırıda öldürülmesinin ardından, Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira'nın da öldürüldüğü bildirildi.

Bugün, ülkedeki genelkurmay karargahına da bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırı sırasında bürosunda bulunan ve ağır yaralanan Genelkurmay Başkanı General Tagme Na Vaie hayatını kaybetmişti.

Vaie, sene başında isyancı askerlerin suikast girişimine uğradığını açıklamıştı. Geçen yıl Kasım ayında, bir grup asker Devlet Başkanı Joao Bernardo  Vieira'nın rezidansına saldırmış, olayda 2 koruma görevlisi ölmüştü.

Askeri sözcü Zamura Induta'nın açıklamasında, Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira'nın da askerler tarafından öldürüldüğü belirtildi. Ancak ordu, darbe yapmayacağını ve anayasal düzene saygı göstereceğini açıkladı.

Bir güvenlik kaynağı da Devlet Başkanı Vieira'ya yönelik saldırıyı yöneten askerlerin, Genelkurmay Başkanı General Tagme Na Vaie'nin bağlı olduğu etnik Balante grubundan olduklarını ve saldırıdan sonra başkanlık konutunu yağmaladıklarını söyledi.

Vieira'nın yakın müttefiki olan emekli Albay Sandji Fati ise, öldürülen devlet başkanının karısının saldırıdan sonra Angola Büyükelçiliğine sığındığını kaydetti.

Bu arada askerlerin başkent Bissau'daki 5 özel radyo kanalını kapattıkları, devlet radyosunun yayınını sürdürdüğünü, ancak radyoda yalnızca halk şarkılarının çalındığı belirtildi.

Senegal'in güneyindeki eski Portekiz sömürgesi yoksul Gine Bissau'da, 2004 yılında BM barış gücünde görevli bir grup asker maaşlarının ödenmemesi üzerine  Genelkurmay Başkanı General Verissimo Seabra ve Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Yarbay Domingos Barros'u öldürmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...