'Gerekirse Kongre'yi devre dışı bırakırım'

ABD Başkanı Barack Obama gelenksel "Birliğin Durumu' konuşmasını Kongre'de yaptı. Ekonomideki eşitsizliği yenmek için gerekirse Kongre'yi devredışı bırakabileceğini belirten Obama İran ve Suriye konusunda da mesajlar verdi.

29.01.2014 - 10:01

'Gerekirse Kongre'yi devre dışı bırakırım'

Kongre'nin birleşik oturumunda televizyonları başındaki milyonlarca Amerikalıya seslenen ve bu yıl Kongre seçimlerinin yapılacak olması nedeniyle konuşması ayrı bir önem taşıyan ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'deki iki parti arasında özellikle bütçe konusunda krizlerle geçen bir yılın ardından, 2014 yılını "eylem yılı" ilan etti.

Ülkede yoksullarla zenginler arasındaki ekonomik eşitsizliği daraltma ve orta sınıfı güçlendirmeye yönelik icraatları hayata geçirmek için "gerektiği zaman ve yerde" Kongre'yi devre dışı bırakabileceğini dile getiren ABD Başkanı Barack Obama, Başkanlık Kararnamesi yayımlamak suretiyle harekete geçeceğini söyledi.

Konuşmasında, ekonomik büyümenin hızlandırılması, orta sınıfın güçlendirilmesi ve orta sınıf için yeni fırsatların inşa edilmesine yönelik birtakım öneriler ortaya koyan Obama, "Bunların bazıları Kongre'nin adım atmasını gerektiriyor, hepinizle çalışmaya istekliyim. Ancak Amerika hareketsiz durmaz ve ben de öyle. Dolayısıyla, Amerikalı ailelerin önündeki fırsatları geliştirmek için, yasal düzenleme olmadan da nerede ve ne zaman adım atabiliyorsam, bunu yapacağım" şeklinde konuştu.

'İRAN'A YAPTIRIMI VETO EDERİM'
Konuşmasında İran'la yapılan nükleer pazarlığa da değinen ABD Başkanı Barack Obama, Tahran'a yönelik yürürlüğe koydukları yaptırımların müzakere fırsatını doğurduğunu belirtti.

Obama, "Açık olmam gerekirse, eğer bu Kongre, bu görüşmeleri raydan çıkarma tehlikesine sahip yeni bir yaptırım tasarısı getirirse bunu veto edeceğim. Ulusal güvenlik çıkarımız için, diplomasiye başarılı olması için bir şans vermeliyiz. Eğer İranlı liderler bu fırsatı değerlendirmezse, daha fazla yaptırımlar çağrısında ilk bulunan ve İran'ın nükleer silah üretmemesini sağlamak için tüm seçenekleri uygulamaya hazır olan ben olacağım" şeklinde konuştu.

SURİYE'YE DE DEĞİNDİ
Konuşmasında Suriye'deki iç savaşa da değinen ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye de kimyasal silahlar, terörle mücadele ve ülkenin geleceği için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

'GUANTANAMO'YU KAPATTIĞIMIZ YIL OLMALI'
Afgan savaşının bitişiyle birlikte artık bu yılın "Guantanamo üssündeki hapishanenin kapatıldığı ve Kongre'nin hapishanedeki tutuklukların transferine yönelik kısıtlamaları kaldırdığı yıl" olması gerektiğini dile getiren Obama, "Çünkü terörizme sadece istihbarat ve askeri eylemler yoluyla değil, anayasal ideallerimize sadık kalarak ve dünyanın geri kalanına örnek olarak karşı koymalıyız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...