İlişkili Haberler

Makedonya hükümeti, Yunanistan ve Sırbistan sınırlarındaki göçmen yoğunluğu nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan etti.

Makedonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvo Koteski hükümetin dünkü toplantısında ülkenin güney ve kuzey sınırlarında yaşanan göçmen yoğunluğu nedeniyle ülkede "kriz hali" ilan edildiğini ve yasalar çerçevesinde Makedonya Silahlı Kuvvetleri'nin de bu bölgelerde görevlendirilebileceğini açıkladı.

Yunanistan sınırından Makedonya'ya giriş yapan göçmenlere ilişkin durumun ilgili kurumlarca yakından takip edildiğini söyleyen Koteski, özellikle güneydeki Yunanistan sınırında yaşanan yoğunluk ve baskıdan dolayı sınır bölgesinde ek tedbirler alınmasına karar verildiğini belirtti.

Koteski sınır bölgesinde askerlerin de görevlendirilmesinin gerek güvenliğin ve huzurun sağlanması gerekse Makedonya'dan sığınma talebinde bulunacak göçmenlere daha kapsamlı bir hizmet verilmesi noktasında etkili olacağına inandıklarını ifade etti.

Hükümetinin olağanüstü hal ilan etmesi kararını da değerlendiren Koteski, ülkenin güney sınırında büyük bir yoğunluk yaşandığını ve son 24 saat içinde bin 4'ü Suriyeli olmak üzere bin 327 göçmenin Makedonya'dan sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

Koteski ülkedeki iltica kanununda yapılan değişikliğin ardından iki ay içerisinde 41 bin 414 göçmene geçici sığınma izni verildiğini anımsatarak, bunların 33 bin 461'in Suriye, 2 bin 73'ünün Afganistan, bin 937'sinin Irak ve bin 198'in Pakistan vatandaşı olduğuna dikkat çekti.