Göçmen akınında ‘Tanrının armağanı’

Kuze Afrika’daki kaostan kaçan göçmenlerin sığındığı İtalya’nın Lampedusa adası sadece göçmenlere değil, göçmenlerin yeni dünyaya gelen bebeklerine de evsahipliği yapıyor.

28.03.2011 - 16:35

Göçmen akınında ‘Tanrının armağanı’

2011 yılı başında Kuzey Afrika ülkelerinde gerçekleşen isyanlar ve ardından gelen Libya müdahalesi sonrasında İtalya’nın başı göçmen akınıyla belada. Ülkenin Afrika kıtasına en yakın toprak parçası olan Lampedusa adasına yılbaşından bu yana 18 bin göçmen geldi.

5 bin kişilik nüfusu olan küçük adaya sadece son 24 saat içindyse 2 bin göçmen geldi. Salgın tehlikesinin de baş gösterdiği adada yüzlerce göçmen en temel hijyen koşullarından mahrum bir şekilde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

Günlerdir adada büyük bir kaos yaşanırken dün kaçakları taşıyan teknede dünyaya gelen bir bebek ada halkı tarafından coşku ile karşılandı.

TANRININ ARMAĞANI
Etiyopya asıllı ve Libya'da geçimini temizlik yaparak sağlayan 27 yaşındaki kadının teknede bulunan diğer kadınların yardımı ile dünyaya getirdiği kız bebeğe Tanrının armağanı anlamına gelen ‘Yeab Sera’ ismini verdi.

Genç anne ve bebeğe büyük yakınlık gösteren Lampedusa adası halkı ise bir taraftan isyanda. Geçimini turizmden sağlayan ada halkı yekililerden bu duruma kalıcı bir çözüm bulunmasını istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...