'Goethe İslam'ı daha iyi biliyordu'

Almanya'da Müslüman göçmenlere yönelik ırkçı sözleri ile gündeme gelen Sarrazin, "Goethe 200 yıl önce İslamiyet hakkında Cumhurbaşkanımızın bildiğinden daha fazla şey biliyordu" dedi.

Anadolu Ajansı 24.12.2010 - 16:37

'Goethe İslam'ı daha iyi biliyordu'

"Almanya Kendini Yok Ediyor" adlı kitabında Almanya'da yaşayan Müslümanları sert dille eleştiren Almanya Merkez Bankasının eski Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin, "İslamiyet'in yayılmacı ve tehlikeli bir din olduğunu, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un İslamiyet'i zararsızmış gibi göstermeye çalıştığını" iddia etti.

Sarrazin, "Devlet krizine neden olabilirdim" başlığıyla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi için yazdığı makalede, Cumhurbaşkanı Wulff'un, Türkiye ziyareti sırasında Alman edebiyatçı Wolfgang von Goethe'nin "Doğu-Batı Divanı"ndan yaptığı alıntıların "İslamiyet'i zararsızmış gibi göstermeye" yönelik olduğunu öne sürdü.

"Almanya Kendini Yok Ediyor" kitabının 1,2 milyon adet sattığını öğrendiğini ifade eden Sarrazin, "Hala başbakanın ve cumhurbaşkanının Noel ağacının altına kitabımın konulma şansı var. Christian Wulff'a ayrıca, zararsız alıntılar yapmaması için bir de Goethe'nin Doğu-Batı Divanı adlı kitabının hediye edilmesi gerekir. Goethe 200 yıl önce İslamiyet hakkında cumhurbaşkanımızın bildiğinden daha fazla şey biliyordu" görüşünü dile getirdi.

"Görüşleriyle Almanya'da göçmen kökenli olsun olmasın, halkın çok büyük bir kesiminde kabul gördüğünü" de iddia eden Sarrazin, bir Türk taksi şoförünün elini sıkarak, "İyi yaptın" dediğini, İranlı bir taksi şoförünün de kendisine ülkesindeki radikal dinci tehlikeden söz ettiğini belirtti.

Sarrazin, birçok politikacının, görüşlerinin uyandırdığı yankıların bir süre sonra sona ermesini beklediğini, ancak bu beklentilerin doğru olmayabileceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...