Gölde insan külü ile dolu onlarca kap

İsviçre'deki Zürih Gölü şu sıralar güzelliğiyle değil, derinliklerinde bulunan ve insan külü ile dolu kaplarla gündemde.

Haberler - NTV Haber 29.04.2010 - 10:44

Gölde insan külü ile dolu onlarca kap

İsviçre'deki Zürih Gölü'nde kaplar içinde bulunan insanlara ait küller tartışma yarattı. Polis, kapların göle nasıl atılmış olabileceğini araştırıyor.

Şüpheler gölün yakınlarındaki Dignitas kliniğinde yoğunlaşıyor, çünkü bu klinik intiharlara yardım eden bir klinik olarak biliniyor.

Kliniğin eski çalışanlarının söyledikleri de iddiaları destekler nitelikte. Bir çalışan yaptığı açıklamada, kliniğin sahibini daha önce külleri göle atarken gördüğünü iddia etti ve "Bana küllerin her zaman suda dağılacaklarını söylerdi. Külleri yabancı ülkelere göndermek çok pahalı olduğu için bunu yapıyor" dedi.

Kliniğin sahibi Ludwig Minelli'den ise henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Gölde bulunandan daha fazla kül kapları olduğuna inanılıyor.

Şüpheli ya da şüpheliler yakalanıp adalet öne çıkarıldıkları takdirde ölümün kutsallığına zarar vermekten ceza alabilir. İsviçre yasalarına göre böyle bir eylemin cezası 3 yıla kadar hapis, ancak cezanın para cezasına da çevrilmesi mümkün.

Zürih Gölü'nün görünümü... Zürih Gölü'nün görünümü...

İsviçre'de yardım alarak intihar etme fikrine destek verenler çoğunlukta. Hükümet İsviçre dışından kişilerin intihar etmek için ülkeye gelmesinin, yani intihar turizminin önünü kesmek için Dignitas ve benzer kliniklerin faaliyetlerini sınırlamaya hatta yasaklamaya çalışmıştı.

İnsan küllerini sivil bir uçağa yerleştirmek, birçok belgenin gerektiği karışık bir prosedür olarak biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...