'Görüşme çözüme büyük katkı sağladı'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti sözcüsü Sefin Dizayi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin Diyarbakır'daki görüşmesinin çözüm sürecine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Anadolu Ajansı 19.11.2013 - 09:45

'Görüşme çözüme büyük katkı sağladı'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümet sözcüsü Dizayi, ''Çok önemsediğimiz tarihi bir ziyaretti. Kürt halkının gözleri, bu ziyaretteydi. Sayın Barzani'nin Diyarbakır ziyareti, bölgede devam eden barış sürecine büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını arzuladıklarını dile getiren Dizayi, Mesut Barzani'nin Diyarbakır mesajının da bu yönde olduğunu vurguladı. Dizayi, süreç devam ederken bütün tarafların üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümet sözcüsü Sefin Dizayi, "Tabi bazı sıkıntılar yaşanıyor. Ümit ediyoruz ki bu ziyaretten sonra süreç yeniden başlar. Türkiye, barış sürecine daha fazla önem vermeli ve sorunu tamamıyla çözüme kavuşturmalıdır. Aynı şekilde PKK da bu sürece destek olmalıdır. Barış sürecinin yakın zamanda daha sağlam ve daha somut bir noktaya varmasını ümit ediyoruz" şeklinde konuştu.

IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa da, "Barzani'nin Diyarbakır ziyareti, Türkiye ile Kürdistan arasında yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bu ziyaret, kardeşliğin pekişmesi için tek yolun diyalog olduğunu bir kez daha teyit etti. Barzani'nin Diyarbakır'da verdiği mesaj, çok net bir şekilde kardeşliğin ifadesidir" dedi.

Mustafa, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın başlattığı çözüm sürecine desteklerinin tam olduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...